Autor: Krzysztof Gurgul Publikacja: 13.09.2023 Aktualizacja: 13.09.2023

Spotkanie Prorektorów wyższych szkół technicznych

W dniach 5-7 czerwca 2023 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisław Staszica w Krakowie odbyła się Konferencja połączonych kolegiów: Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju publicznych wyższych szkół technicznych oraz Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Rozwoju i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych. Spotkanie prowadzili prof. Rafał Wiśniowski – Prorektor ds. Współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Artur Bejger - przewodniczący Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju Publicznych Wyższych Szkół Technicznych oraz prof. Janusz Kotowicz – przewodniczący Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Rozwoju i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych.

W konferencji uczestniczyło ponad trzydziestu przedstawicieli władz szkół wyższych. Politechnikę Śląską reprezentowali: prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk oraz prorektor ds. ogólnych prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz.

Zgromadzonych powitali gospodarze spotkania Rektor AG-H prof. dr hab. inż. Jerzy Lis oraz Prorektor ds. Współpracy – prof. dr hab. inż. Rafał Wiśniowski.

Tym razem obrady dotyczyły zagadnień ewaluacji oraz kategoryzacji. Dyskutowano przede wszystkim o zeszłorocznej ewaluacji i kategoryzacji oraz związanych z tym perspektywach i wyzwaniach, systemie komunikacji podmiotów naukowych i gospodarczych „Science4Society. Dyskusja w tej sprawie była poprzedzona wystąpieniami Przewodniczącego Komisji Ewaluacji Nauki prof. Filipa Szymańskiego oraz prof. Zbigniewa Kąkola – Członka Komisji Ewaluacji Nauki. Kolejna sesja obrad dotyczyła programu Erasmus+ w kontekście wsparcia rozwoju innowacyjnej gospodarki.

Podczas spotkania dyskutowano też o uczestnictwie szkół wyższych w projektach realizowanych przez NCBR. Głos zabrali prorektor prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. rozwoju z Politechniki Warszawskiej prof. Adam Woźniak oraz Prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej prof. Grzegorz Królczyk. Mówcy zwracali uwagę na konieczność podniesienia finansowego udziału szkół wyższych w realizacji tego typu projektów.

Podczas spotkania podpisane zostało porozumienie – Forum biur zarządzania projektami uczelni technicznych (Technical Universities Project Management Offices Forum) – TUPMO Forum. Model współpracy TUPMO z instytucjami finansującymi i otoczeniem gospodarczym stał się tematem jednego z paneli dyskusyjnych.

fot. Zbigniew Sulima

Spotkanie Kolegiów Prorektorów