Autor: Krzysztof Gurgul Publikacja: 23.09.2022 Aktualizacja: 23.09.2022

IV Konferencja Kolegium Prorektorów

W dniach 31.01-2.02.2019 r., na Politechnice Białostockiej, odbyła się czwarta Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Politechniki Śląskiej.

Konferencję, w której udział wzięło 18 prorektorów, zainaugurował gospodarz spotkania - prof. dr hab. inż. Roman Kaczyński, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. Następnie przewodniczący kolegium, prof. Janusz Kotowicz, swoim wystąpieniem wprowadził wszystkich uczestników w tematykę obrad. Wstępem do żywej dyskusji na temat aktualnego stanu wdrożenia ustawy 2.0 na poszczególnych Uczelniach były prezentacje dra Andrzeja Kurkiewicza – Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki Szkolnictwa Wyższego, który przedstawił uczestnikom zagadnienia dotyczące doktoratów, w prezentacji pt. Stopień doktora i kształcenie doktorantów wg Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – PSWiN, oraz w kolejnej wygłoszonej prezentacji podjął także temat doktoratów wdrożeniowych.

Drugiego dnia obrady rozpoczął prof. Janusz Kotowicz wystąpieniem pt. „Harmonogram prac Uczelni związanych z ustawą 2.0 w 2019 r., Statut Uczelni”. Podjęty przez profesora temat wywołał obszerną, dwugodzinną dyskusję, gdzie prorektorzy przedstawili zaawansowanie swoich uczelni we wdrażaniu ustawy, w szczególności w przygotowaniu statutów.

W popołudniowej sesji prezentację na temat Politechniki Białostockiej miał prof. Roman Kaczyński. Jako trzeci wystąpił dr inż. Zygmunt Krasiński – Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej, który w swoim wystąpieniu podjął temat „Współpraca KRASP-KPK, Polskie Uczelnie – Strategia na Horyzont”. Ostatnią w tym dniu prezentację przedstawił Prezes Zarządu Klastra Obróbki Metali- Krajowego Klastra Kluczowego - Sebastian Rynkiewicz.

Po całodniowych obradach, podsumowania konferencji wspólnie dokonali Rektor Politechniki Białostockiej, prof. dr hab. inż. Lech Dzienis oraz przewodniczący Kolegium prof. Janusz Kotowicz.

Podczas wizyty, uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić zabytkowy kompleks dworca Kolejowego „Białowieża Towarowa”, Park Pałacowy oraz Obręb Ochronnego Rezerwatu Puszczy Białowieskiej.

Kolejna konferencja została zaplanowana na dni 6-7 czerwca 2019, której organizatorami będą Politechnika Gdańska wraz z Uniwersytetem Morskim w Gdyni.

Spotkanie Kolegiów Prorektorów

Arkadiusz Twardoń