Autor: Krzysztof Gurgul Publikacja: 26.09.2022 Aktualizacja: 26.09.2022

VI Konferencja Kolegium Prorektorów

W dniach 6-8 lutego br., na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, odbyła się szósta Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. W konferencji uczestniczyło 17 prorektorów uczelni publicznych z całego kraju, będących członkami Kolegium.

Zgromadzonych gości przywitali gospodarz konferencji - Prorektor ds. Nauki i Współpracy Zewnętrznej dr hab. inż. Andrzej Harlecki, prof. ATH oraz Przewodniczący Kolegium - prof. Janusz Kotowicz. W związku ze zmianami personalnymi na niektórych Uczelniach, prof. Kotowicz przywitał nowych członków Kolegium, a następnie krótko przedstawił najważniejsze fakty dotyczące dotychczasowej działalności samego kolegium oraz omówił harmonogram konferencji.

Pierwszego dnia obrad, prof. Andrzej Harlecki w swoim wystąpieniu poruszył temat projektów zrealizowanych w ATH, w ostatnich pięciu latach. Następnie panowie Janusz Targosz, Prezes Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Maciej Jeleń, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej, nawiązując do tematu, opowiedzieli o dotychczasowej współpracy z ATH w zakresie realizacji wspólnych projektów. W tym dniu zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Galerię Akademicką ATH oraz nowo wybudowaną Halę Sportową.

Sesja w drugim dniu obrad, rozpoczęła się od wystąpienia prorektora prof. Janusza Kotowicza, który przedstawił szeroką prezentację pt. „Współpraca Politechniki Śląskiej z otoczeniem społeczno-gospodarczym i programy projakościowe”. Jako kolejny głos zabrał Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz, który w swoim wystąpieniu podjął temat planów rozwojowych Politechniki Gdańskiej jako uczelni badawczej.

Nawiązując do tematyki uczelni badawczej, podczas kolejnej sesji w tym dniu, prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Śląskiej omówił sposób finansowania działalności badawczej na Uczelni.
Wystąpienia te były wstępem do żywej dyskusji, podczas której uczestnicy konferencji podzielili się własnymi doświadczeniami a także planami podjętymi na poszczególnych Uczelniach.

Podczas wizyty uczestnicy konferencji mieli także okazję zwiedzić miasto Szczyrk.

Kolejna konferencja planowana na czerwiec/lipiec 2020 r.

Spotkanie Kolegiów Prorektorów

Arkadiusz Twardoń