Autor: Arkadiusz Twardoń     Publikacja: 04.01.2024

Spotkanie Kolegiów Prorektorów

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2023 r. odbyła się połączona Konferencja Prorektorów dwóch kolegiów: Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Rozwoju i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych oraz Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju publicznych wyższych szkół technicznych.

Tym razem uczestników konferencji gościła Politechnika Warszawska.

W spotkaniu uczestniczyło 33 przedstawicieli władz uczelni z całego kraju. Naszą Uczelnię reprezentowali: prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk oraz prorektor ds. ogólnych prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz.

Przed rozpoczęciem sesji dyskusyjnych, uczestników przywitali gospodarze konferencji na czele z rektorem Politechniki Warszawskiej, prof. Krzysztofem Zarembą oraz prorektorami: prof. Adamem Woźniakiem, Prof. Mariuszem Malinowskim, prof. Adamem Woźniakiem oraz prof. Mirosławem Karpierzem, a także przewodniczący obu kolegiów, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz oraz dr hab. inż. Adam Bajger prof. AMS.

Tematy poruszane podczas konferencji dotyczyły wielu wyzwań, przed którymi obecnie stoją polskie uczelnie. Przedmiotem sesji dyskusyjnych były: Ewaluacja i choroby wieku dziecięcego Szkoły Doktorskiej, w kolejnym panelu dyskutowano nt. komercjalizacji nauki, gdzie podjęto próbę wyciągnięcia wniosków z dotychczasowych doświadczeń uczelni w tym zakresie. Obrady zakończył panel, którego tematyka obejmowała rewolucję związaną ze sztuczną inteligencją. Uczestnicy dyskutowali związane z nią szanse, jak również wyzwania dla Uczelni.

Ustalono, że Politechnika Śląska będzie gospodarzem kolejnej konferencji prorektorów, która odbędzie się w pierwszym kwartale 2024 roku.