Autor: Krzysztof Gurgul Publikacja: 23.09.2022 Aktualizacja: 23.09.2022

V Konferencja Kolegium Prorektorów

W dniach 6-8 czerwca 2019 r. odbyła się piąta Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Publicznych Wyższych Szkół Technicznych, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Politechniki Śląskiej. Organizatorami spotkania tym razem byli Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Politechnika Gdańska.

Konferencję, w której udział wzięło 14 prorektorów, zainaugurowali - prof. dr hab. inż. Janusz Cieśliński, Prorektor ds. Organizacji Politechniki Gdańskiej oraz prof. dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Następnie przewodniczący kolegium, prof. Janusz Kotowicz, swoim wystąpieniem wprowadził wszystkich uczestników w tematykę obrad oraz wygłosił prezentację na temat aktualnego stanu wdrożenia ustawy 2.0 na Politechnice Śląskiej, a dokładniej prac związanych z niedawno przyjętym statutem uczelni, przyjętych rozwiązań organizacyjnych, uwzględniających zmiany legislacyjne oraz kierunki rozwoju uczelni. Podjęty przez profesora temat wywołał obszerną, dyskusję, gdzie prorektorzy przedstawili zaawansowanie swoich uczelni we wdrażaniu ustawy, w szczególności w przygotowaniu statutów.

Zmiany organizacyjne na przykładzie uczelni resortowych przedstawili dr hab. inż. Lucjan Śnieżek, prof. WAT, z Wojskowej Akademii Technicznej i dr hab. inż. Adam Januszko, prof. AWL, z Akademii Wojsk Lądowych. Natomiast dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. UMG przedstawił proces zmian w uczelni branżowej - Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Drugi dzień obrad poświęcono zagadnieniom informatyzacji uczelni, na przykładzie Politechniki Gdańskiej. Przedstawiono funkcjonowanie systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją EZD, narzędzia MOST Wiedzy i Moja PG. Kolejnym podjętym tematem do rozmów, który wywołał szeroką dyskusję były projekty POWER prowadzone na poszczególnych uczelniach i wymiana doświadczenia w tym zakresie. Prof. Janusz Cieśliński omówił realizowany przez PG projekt POWER 3.5 „Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej”.

Po całodniowych obradach, podsumowania konferencji wspólnie dokonali przewodniczący Kolegium prof. Janusz Kotowicz, prof. Janusz Cieśliński, Prorektor ds. Organizacji Politechniki Gdańskiej oraz prof. Ireneusz Czarnowski.

Podczas wizyty, uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Kolejna konferencja została zaplanowana na grudzień 2019, której organizatorem będzie Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Spotkanie Kolegiów Prorektorów

Arkadiusz Twardoń