A A+ A++
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 29.05.2023

Seminarium naukowe z udziałem Laureata Nagrody Nobla prof. Briana Kobilki

Laureat Nagrody Nobla prof. Brian Kobilka wziął udział w seminarium naukowym „Politechnika Śląska dla medycyny”. Podczas wydarzenia naukowcy naszej Uczelni zaprezentowali nobliście oraz jego małżonce, także naukowczyni Tong Sun Kobilka, swoje badania naukowe.

Seminarium było okazją do rozpropagowania badań prowadzonych na Politechnice Śląskiej a także dyskusji z prof. Brianem Kobilką.  – Liczymy na to, że to, co przedstawiliśmy, profesor Kobilka będzie mógł przekazać swoim współpracownikom i wykorzystać promując Politechnikę Śląską. Wśród naszych obszarów badawczych mamy jeden związany z Onkologią obliczeniową i spersonalizowaną medycyną. Jednak jest on na tyle szeroki, że nie byliśmy w stanie przedstawić wszystkich badań jakie prowadzimy w tym zakresie. Wybraliśmy te, które mają chociaż częściowy związek z badaniami profesora Kobilki. Widziałem, że pan profesor był zainteresowany, zadawał pytania i liczę na nawiązanie współpracy –  powiedział prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk

Profesor Brian Kobilka nie wykluczył nawiązania takiej współpracy w przyszłości. Przyznał, że zaprezentowane podczas seminarium badania naszych naukowców są na wysokim poziomie. -  Myślę, że są to badania na skalę międzynarodową – dodał noblista.

– Dzisiejsze seminarium to wspaniała okazja żeby promować polską naukę na poziomie światowym i żeby podkreślić, że w Polsce również robi się ciekawe projekty, które mogą wpłynąć na rozwój medycyny, przemysłu a w tym przypadku na nauki biologiczno-chemiczne – powiedział prof. Marek Łos, który zaprezentował swoje badania nad rakiem i medycyną regeneracyjną.

– Takie spotkania to także możliwość nawiązania współpracy z najlepszymi ośrodkami i poznania jak robi się badania na najwyższym światowym poziomie – dodał dr hab. Artur Góra, prof. PŚ. Naukowiec przedstawił swoje badania pt. „Cząsteczki wody jako klucz do zrozumienia i przekształcania wnętrza enzymów”.

W seminarium z prof. Brianem Kobilką udział wzięły władze Uczelni: prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ a także naukowcy i studenci.

Zaprezentowane dziś badania:

  • Prof. dr hab. inż. Marek Łos - Cancer research and venturing into regenerative medicine
  • Dr hab. Artur Góra, prof. PŚ - Water molecules as a key for enzymes interior understanding and reshaping
  • Dr hab. Magdalena Skonieczna, prof. PŚ - Molecular mechanism of regulated cell death in the aspect of civilization diseases
  • Dr hab. inż. Katarzyna Krukiewicz, prof. PŚ - Development of multifunctional biomaterials: working at the interface of electrochemistry, microbiology and neural engineering
  • Dr inż. Michał Marczyk - Harnessing the power of statistical and machine learning models for advancing cancer research
  • Dr hab. inż. Ilona Wandzik, prof. PŚ - Hydrogels in biomedical applications
  • Dr hab. inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun - Reconstruction of tissue gradients with 3D printing

Podczas wizyty na Politechnice Śląskiej prof. Brian Kobilka odwiedził Centrum Biotechnologii oraz Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu. Po południu w Sali Senatu Uczelni spotka się ze studentami i pracownikami z Ukrainy. 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie