A A+ A++

Osiągnięcia

Osiągnięcie Prof. Briana Kobilki było podstawą przełomowego odkrycia zespołu Roberta Lefkowitza dotyczącego budowy receptorów GPCR. Naukowcy wykazali, że receptory te posiadają siedem domen przenikających przez błonę komórkową, z których każda odgrywa specyficzną rolę w aktywności receptora.

W latach 1989-90 Kobilka założył własne laboratorium na Stanford University, gdzie otrzymał profesurę w dziedzinie medycyny oraz fizjologii molekularnej i komórkowej. Kontynuował badania nad związkami pomiędzy strukturą i funkcją GPCR, wykorzystując receptory adrenergiczne jako systemy modelowe.

Stał się znany z zastosowania innowacyjnych technik biofizycznych, zwłaszcza krystalografii rentgenowskiej, w której wiązka promieniowania rentgenowskiego jest rzutowana na kryształ białka, tworząc wzór dyfrakcyjny, który może być następnie wykorzystany do określenia struktury atomowej białka w trzech wymiarach. Prof. Kobilka poświęcił dwie dekady na opracowanie procesu generowania kryształów białka receptora beta2-adrenergicznego, które były wystarczająco duże, by można je było analizować w synchrotronie. Zmieniająca się konformacja receptora dodatkowo komplikowała proces krystalizacji. Jednak w 2011 roku, po skorzystaniu z pomocy kolegów w Stanach Zjednoczonych i Europie, Prof. Brian Kobilka opublikował pierwszy wysokiej rozdzielczości widok sygnalizacji transmembranowej przez receptor beta2.

Opracowanie to zostało uznane za kamień milowy w biologii i umożliwiło produkcję kryształów innych receptorów GPCR. Szczególne znaczenie miała możliwość zbadania struktur GPCR o znaczeniu farmakologicznym, co otworzyło ścieżkę do opracowania leków ukierunkowanych na konkretne receptory, zwiększając w ten sposób korzyści terapeutyczne przy jednoczesnej minimalizacji skutków ubocznych.

Prof. Kobilka założył firmę biotechnologiczną ConfometRx, która skupia się na rozwoju technologii odkrywania leków opartych na GPCR, a także Kobilka Institute of Innovative Drug Discovery w kampusie Chinese University of Hong-Kong. Organizuje GPCR Workshop poświęcony współpracy nauki z przemysłem, wspierając opracowywanie terapii dla receptorów sprzężonych z białkami G.

Prof. Kobilka jest laureatem nagrody American Society for Pharmacology and Experimental Therapeutics John J. Abel Award in Pharmacology z 1994 roku. Jego praca nad strukturą GPCR otrzymała drugą nagrodę "Breakthrough of the Year" w 2007 roku przyznawaną przez magazyn naukowy Science. W 2011 roku został wybrany do National Academy of Sciences w USA. W 2017 roku otrzymał nagrodę Golden Plate Award American Academy of Achievements.

Wskaźniki bibliometryczne Pana Profesora Briana Kobilki w kwietniu 2023r. przedstawiały się następująco:
- liczba publikacji w czasopiśmie Nature (główne wydanie): 40
- liczba publikacji w innych czasopismach z grupy Nature: 30
- liczba publikacji w czasopiśmie Science (główne wydanie): 13
- liczba publikacji w innych czasopismach z grupy Science: 3
- ogólna liczba publikacji indeksowanych w Scopus: 359 (w tym 12 errat i korekt)
- indeks H wg Scopus – 126 (bez autocytowań - 123)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie