A A+ A++

Prof. Brian Kobilka zwiedził Śląsk

Laureat Nagrody Nobla, prof. Brian Kobilka, który 30 maja otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Śląskiej odwiedził niektóre atrakcje regionu. W niedzielę, 28 maja wraz z żoną zobaczył m.in. gliwicką Radiostację, kopalnię Guido i zabytkowe osiedle Nikiszowiec w Katowicach. Była to pierwsza wizyta profesora w naszym regionie.

Radiostacja w Gliwicach, kopalnia Guido w Zabrzu, a także siedziba NOSPR, Muzeum Śląskie i katowickie osiedle Nikiszowiec – to atrakcje, które odwiedził prof. Brian Kobilka wraz z żoną. Tym samym, wybitny naukowiec i laureat Nagrody Nobla miał okazję poznać historię i kulturę regionu.

- To było bardzo interesujące dowiedzieć się tyle o waszym regionie, o jego historii. Moi przodkowie pochodzą z Czech czyli, w zasadzie z okolic. To był naprawdę ciekawy dzień. Dowiedziałem się sporo o przemyśle wydobywczym, w ogóle nie byłem świadom tego, jak mogło wyglądać górnictwo w Polsce i jak ważną rolę odgrywało w rozwoju tego regionu – mówił prof. Brian Kobilka.

Naukowiec wraz żoną zwiedził m.in. podziemia kopalni Guido, gdzie zaprezentowano działanie maszyn górniczych oraz opowiedziano o trudzie górniczej pracy. W Katowicach z kolei, w Muzeum Śląskim państwo Kobilkowie zobaczyli wystawę poświęconą historii Górnego Śląska.

- Ludzie są tu bardzo przyjaźni. Sporo się uczę o skomplikowanej historii Śląska. To interesujące doświadczenie, zobaczyć, jak region wygląda obecnie ale także dowiedzieć się jak dzielnie mieszkańcy znosili te ciągłe historyczne zmiany. Jestem ciekawa, czy młodzi ludzie wyciągnęli wnioski z tej przeszłości– mówiła Tong Sun Kobilka po obejrzeniu wystawy w Muzeum Śląskim.

Amerykańscy naukowcy nie kryli podziwu dla architektury Katowic, zarówno tej zabytkowej podczas spaceru po osiedlu Nikiszowiec, jak i nowoczesnej, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

- Chcieliśmy pokazać Górny Śląsk jakim jest obecnie, ale także jakim był. To kawałek bardzo interesującej, niepowtarzalnej historii. Nasi goście byli już w najbardziej atrakcyjnych miejscach na świecie, a tym razem zobaczyli coś zupełnie innego. Byli bardzo zainteresowani, chcieli zobaczyć, jak wyglądają miasta, w których Politechnika Śląska prowadzi swoją działalność. Wybraliśmy tylko kilka miejsc, ale dzięki ich wyjątkowości, można było poczuć specyfikę Śląska i jego wyjątkową atmosferę – powiedział prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej, który towarzyszył gościom w zwiedzaniu regionu i który jest inicjatorem zaproszenia prof. Kobilki oraz promotorem jego Doktoratu Honoris Causa.

Profesor Brian Kobilka będzie 54. Doktorem Honoris Causa Politechniki Śląskiej i jednocześnie pierwszym, który jest laureatem Nagrody Nobla. Naukowiec otrzymał ją w 2012 roku wraz Robertem Lefkowitzem za badania receptorów sprzężonych z białkami G. Badania te przyczyniły się do znacznego postępu w biologii komórki i medycynie.

Uroczyste nadanie tytułu Doktora Honoris Causa prof. Brianowi Kobilce odbędzie się 30 maja 2023 o 11:00 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie