A A+ A++

Strona programu "Uczelnia bliska każdemu"

Szanowni Państwo, Członkowie Wspólnoty Akademickiej Politechniki Śląskiej!

   ​Miniony rok był szczególnym okresem w historii Politechniki Śląskiej. Był to dla wszystkich czas wzmożonego wysiłku związanego z wdrażaniem zapisów Ustawy 2.0, ale przede wszystkim realizacji wielu działań istotnych dla przyszłego rozwoju naszej Uczelni jako prestiżowego miejsca pracy i kształcenia dla wszystkich członków Wspólnoty Akademickiej. 

   Podjęliśmy działania doskonalące funkcjonowanie Politechniki Śląskiej, dzięki którym już podnosimy poziom naukowy w wielu obszarach badawczych oraz doskonalimy proces kształcenia. 

   Do najważniejszych działań i sukcesów Uczelni bez wątpienia należy zaliczyć udział w projekcie i zaszczytne miejsce wśród laureatów programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Dzięki wieloletniemu rozwojowi i osiągnięciom wszystkich członków Wspólnoty Politechniki Śląskiej znaleźliśmy się w gronie 20 uczelni uczestniczących w programie, którego drugim etapem była ocena koncepcji rozwoju Uczelni na najbliższe lata, rozwiązań organizacyjnych wynikających z nowego Statutu, a także działań projakościowych służących rozwojowi osobistemu każdego członka Wspólnoty. Nasz nowy Statut i rozwiązania projakościowe zostały pozytywnie ocenione przez zespół 15 wybitnych ekspertów zagranicznych, zapewniając nam zaszczytne, 8. miejsce.

   Bardzo dziękuję za Państwa ogromne zaangażowanie we wszystkie działania, w jakich uczestniczycie w związku z wdrażaniem Ustawy 2.0, oraz dobrą, merytoryczną atmosferę współpracy. Dziękuję również za olbrzymią liczbę głosów wsparcia i uznania podczas realizacji kolejnych, często trudnych i niepopularnych działań. To dla mnie potwierdzenie, że rozwój Uczelni zmierza w dobrym kierunku.

   Wiele działań, szczególnie tych związanych z wdrażaniem Ustawy 2.0, w związku z obowiązkami, jakie nałożył na nas ustawodawca, było wprowadzanych w szybkim tempie, ale przez cały ten czas dokładaliśmy wszelkich starań, aby włączyć w ten proces całą Wspólnotę Uczelni. Odbyliśmy liczne spotkania otwarte, a wszelkie działania były realizowane przez zespoły i komisje, w skład których wchodzili przedstawiciele wszystkich grup społeczności akademickiej. Ogromnym sukcesem jest to, że mimo dużego tempa prac udało się przeprowadzić szeroko zakrojone konsultacje wśród członków Wspólnoty Politechniki Śląskiej. 

Szanowni Państwo!

   Najtrudniejsze zmiany za nami, a obecny rok będzie czasem poświęconym doskonaleniu procesów i dostosowaniu regulacji prawnych w Uczelni do nowej struktury organizacyjnej. Rok 2020 i kolejne lata będą poświęcone stabilnej kontynuacji przygotowanych i wdrażanych programów. W tym okresie nie potrzebujemy już zmian, a działań optymalizujących funkcjonowanie Politechniki Śląskiej i umożliwiających sprawną realizację programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”. Wymagają one jednak dobrej współpracy całej Wspólnoty Uczelni i aktywnego zaangażowania w procesy usprawniające funkcjonowanie Politechniki Śląskiej we wszystkich obszarach jej aktywności. Tych ambitnych planów nie da się zrealizować bez zaangażowania każdego z nas. 

   Realizując postanowienia standardu 17 Systemu Kontroli Zarządczej (komunikacji wewnętrznej) w celu doskonalenia procesów zarządczych i komunikacyjnych pragnę ogłosić i serdecznie zachęcić Państwa do udziału w programie konsultacyjnym „Uczelnia bliska każdemu”, który przewiduje:

  • zgłaszanie tematyki projektów ukierunkowanych na rozwój i jeszcze większe wykorzystanie potencjału Politechniki Śląskiej,
  • zgłaszanie propozycji programów projakościowych i rozwojowych realizowanych przez Uczelnię, szczególnie tych związanych z rozwijaniem priorytetowych obszarów badawczych, a także zwiększaniem doskonałości w nauce i dydaktyce,
  • przyjmowanie propozycji usprawnień procesów, które w Państwa opinii wymagają udoskonalenia,
  • zadawanie pytań i zgłaszanie uwag dotyczących zasad funkcjonowania Uczelni, co pozwoli nam na zidentyfikowanie tych obszarów, które wymagają szerszych wyjaśnień lub zmian,
  • cykliczne spotkania z władzami Uczelni, poświęcone realizacji programu i bieżącym działaniom.

   Program „Uczelnia bliska każdemu” zakłada dobrowolne i anonimowe uczestnictwo wszystkich członków naszej Wspólnoty w rozwoju oraz tworzeniu rozwiązań prawnych w Uczelni. Chcąc umożliwić taką realizację programu, uruchamiam serwis internetowy i specjalny adres e-mailowy: uczelnia@polsl.pl, a w dniu 1 lutego 2020 roku na każdym Wydziale zostaną umieszczone specjalne skrzynki, w których będzie można składać zgłoszenia. 

   Odpowiedzi na Państwa uwagi i propozycje będą publikowane na stronie internetowej poświęconej programowi. Program podlegać będzie ocenie, a wyniki zostaną podane do wiadomości Wspólnoty Uczelni. Inicjatywa „Uczelnia bliska każdemu” jest uruchamiana jako stałe działanie realizowane w naszej Uczelni. 

   Aby usprawnić realizację programu, uprzejmie proszę, aby wybrali Państwo wiodący temat, na który chcielibyście się wypowiedzieć. W pierwszym okresie funkcjonowania projektu proszę o uwzględnienie następujących zagadnień:

  • organizacja (np. procesy administracyjne, przepływ informacji, procedury),
  • pracownicy (np. formy zatrudnienia, umowy, zakresy obowiązków, szkolenia i rozwój osobisty),
  • studenci i kształcenie (np. programy kształcenia, organizacja zajęć, formy kształcenia),
  • projekt „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (np. działania wymienione w projekcie),
  • programy projakościowe realizowane poza projektem „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”,
  • infrastruktura (np. wykorzystanie aparatury badawczej, zapytania dotyczące możliwości użyczenia aparatury, propozycje inwestycyjne i remontowe),
  • otoczenie społeczno-gospodarcze, 
  • współpraca międzynarodowa (np. poszukiwanie partnerów, procedowani umów, formy współpracy),
  • projekty (np. zasady funkcjonowania i rozliczania projektów),
  • Inne związane z doskonaleniem funkcjonowania Uczelni.

Szanowni Państwo!

   Jestem przekonany, że realizacja programu „Uczelnia bliska każdemu” pozwoli na bardzo sprawne rozdzielanie zadań i późniejsze ich wdrażanie przez odpowiednie jednostki naszej Uczelni, a w niedalekiej przyszłości na pełne wykorzystanie możliwości rozwoju pojawiających się w związku z wprowadzanymi zmianami organizacyjnymi i prawnymi. 

   Pomysł uruchomienia programu „Uczelnia bliska każdemu” spotkał się z dużym uznaniem i poparciem Rady Uczelni oraz Rady Społecznej Politechniki Śląskiej. 

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Drodzy Studenci! 

   Wykorzystajmy dobrze naszą szansę na stabilny i długofalowy rozwó​j. Jako rektor zapewniam, że jesteśmy gotowi na nadchodzącą przyszłość i nowe perspektywy stojące przed Politechniką Śląską jako uczelnią badawczą. Życzę Państwu i sobie wielu sukcesów w realizacji programu, którego celem jest dążenie do doskonałości naukowej i dydaktycznej z poszanowaniem praw i wolności całej Wspólnoty Akademickiej Politechniki Śląskiej.

​Rektor Politechniki Śląskiej
prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Przekaż swoje uwagi i propozycje na temat:
– studiów, zatrudnienia i infrastruktury na Uczelni,
– współpracy międzynarodowej i z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
– projektu „Inicjatywa Doskonałości
– Uczelnia Badawcza” oraz innych projektów.

Uczelnia bliska każdemu

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że zapytania lub uwagi niebędące merytorycznymi głosami w dyskusji nad doskonaleniem pracy uczelni, zawierające wulgarne treści lub godzące w dobre imię członków wspólnoty akademickiej uczelni, a także dotyczące spraw kadrowych lub personalnych, nie będą rozpatrywane i publikowane w Monitorze Prawnym. Jednocześnie prosimy, by w sprawach, które nie dotyczą obszarów wymienionych w zarządzeniu nr 6/2020 w sprawie uruchomienia programu „Uczelnia bliska każdemu”, stosować się do odpowiednich procedur.

Please submit your comments on the following:​
​​– studies, employment and SUT infrastructure,
– international collaboration and cooperation with socio-economic environment,
– the project „Excellence Initiative – Research University” and other projects.

University close to everyone

Dear Sirs and Madams,
We kindly inform you that inquiries or comments that are not substantive voices in discussion regarding the improvement of the university functioning, with vulgar content or harming the good reputation of members of the university academic community, will neither be considered nor published in the Legal Monitor.

Wyślij pytanie korzystając z formularza / Send the question using the form

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie