Artykuł w Energies
W artykule przedstawiono wyniki badań nad udziałem węgla w miksie energetycznym oraz wpływem Czystych Technologii Węglowych (CTW) na miks energetyczny Polski. W badaniach wzięto pod uwagę techniki membranowe stanowiące CTW, których wdrożenie możliwe jest na etapie przetwarzania węgla, spalania oraz zagospodarowania odpadów powstających w procesie spalania. Głównie są to popioły lotne stanowiące źródło pierwiastków ziem rzadkich.
Artykuł w Resources Policy
Artykuł prezentuje wyniki badań nad wpływem odzysku REE z popiołów lotnych na rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Napisany program wyznacza między innymi scenariusze zapotrzebowania na REE takie jak Nd, Dy, Pr, Tb w oparciu o moce produkcyjne energii elektrycznej dla energetyki wiatrowej.
Artykuł w Energies
W artykule przedstawiono wyniki badań nad rozwojem systemów fotowoltaicznych w Polsce. Celem autorów była identyfikacja czynników, które mogą potencjalnie kształtować dynamikę rozwoju energetyki słonecznej w Polsce i które będą miały wpływ na realizację celów PEP2040. Autorom zależało także na znalezieniu metody prognozowania, która umożliwiłaby wprowadzenie do modelu wielu zmiennych objaśniających – zestawu zidentyfikowanych czynników. Kluczowe znaczenie w aspekcie rozwoju fotowoltaiki będą miały magazyny energii, w których produkcji ogromną rolę pełnią REE.
Artykuł w Energy Reports
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących bezpieczeństwa energetycznego krajów UE-27 na przykładzie Polski i średniej EU-27. Autorzy rozszerzyli zbiór czynników determinujących bezpieczeństwo energetyczne o dodatkową kategorię związaną z odnawialnymi źródłami energii (OZE). W prezentowanych badaniach autorzy przeanalizowali nie tylko wpływ dostępności surowców energetycznych na poziom bezpieczeństwa energetycznego, ale także surowców krytycznych, jakimi są pierwiastki ziem rzadkich REE. Zastosowano metodę taksonomiczną, która pozwoliła na wyznaczenie syntetycznej miary bezpieczeństwa energetycznego SEM.
Artykuł w Membranes
W artykule przedstawiono nowoczesną aplikację komputerową REE 1.0 przeznaczoną do modelowania zachowania się jonów REE w materiałach adsorpcyjnych i membranach. Aplikacja została zweryfikowana na próbce czterech różnych rodzajów materiałów i membran adsorpcyjnych. Zaproponowana aplikacja umożliwiła analizę kinetyki, ale także mechanizmów procesów adsorpcji.
Artykuł w Mineral Resources Management
W artykule zaprezentowano wyniki badań autorów na temat wpływu importu surowców na poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podkreślono także rolę REE w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Artykuł w Sustainability
W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu transformacji miksu energetycznego Polski na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Badania koncentrowały się na skutkach usunięcia węgla z miksu energetycznego Polski. Ponieważ bezpieczeństwo energetyczne jest problemem bardzo złożonym, wpływ transformacji został zweryfikowany w trzech aspektach, tj. emisji gazów cieplarnianych, dostępności energii w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb obywateli i ceny energii. W badaniach wykorzystano model MANOVA.
Artykuł w Energies
W artykule zaprezentowano analizę rynków energetycznych krajów EU-27, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Badania prowadzone były w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. W publikacji zwrócono także uwagę na szczególną rolę REE w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego.
Numer Specjalny Electronics
Serdecznie zapraszamy do przesyłania artykułów poświęconych tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego do numeru specjalnego czasopisma Electronics "Modeling and Optimization of Energy Efficiency in the Light of Energy Security".
Nadesłane manuskrypty mogą dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego w zakresie modelowania, symulacji i optymalizacji m.in.:
magazynowania energii,
przetwarzania materiałów, uzyskiwania surowców krytycznych (np. REE) do produkcji energii,
efektywności energetycznej,
energii odnawialnej,
pojazdów elektrycznych, nowoczesnych silników itp.
Artykuły można przesyłać do 31 lipca 2023.
Aurelia Rybak, Aleksandra Rybak, Jarosław Joostberens
Konferecja Przemysł Chemiczny
W grudniu 2023 r. zespół projektu MOHMARER wziął udział w konferencji Przemysł Chemiczny. Podczas konferencji zaprezentowano najnowsze osiągnięcia naukowe związane z przemysłem krajowym oraz zagranicznym. Poruszono tematykę związaną z rozwojem i technologią, edukacją i nauką oraz ochroną środowiska.
50th Organic Process Research & Development Conference
W październiku 2023 r. zespół projektu MOHMARER wziął udział w konferencji 50th Organic Process Research & Development Conference jednej z wiodących konferencji w dziedzinie chemii procesowej. W konferencji uczestniczyli chemicy zajmujący się badaniami i rozwojem procesów, inżynierowie oraz szefowie działów i liderzy zespołów.
Konferencja ACS FALL 2023
W sierpniu 2023 r. zespół projektu MOHMARER wziął udział w konferencji ACS FALL 2023. ACS to jedno z największych towarzystw naukowych na świecie. Konferencja dała zatem możliwość podzielenia się wiedzą oraz pomysłami ze specjalistami z branży chemicznej z całego świata. Uczestnicy mieli także możliwość zaprezentowania wyników swoich badań.
Konferencja MELPRO 2022
We wrześniu 2022 roku członkowie projektu MOHMARER wzięli udział w konferencji MELPRO 2022 i zaprezentowali wyniki swoich badań. MELPRO to międzynarodowa konferencja, której tematyka koncentruje się na procesach membranowych i elektromembranowych. Podczas konferencji liderzy przemysłowi oraz naukowcy identyfikowali i rozwiązywali aktualne problemy związane z procesami membranowymi.
Konferencja 7th Green & Sustainable Chemistry Conference
W maju 2023 roku członkowie projektu MOHMARER uczestniczyli w konferencji 7th Green & Sustainable Chemistry Conference. Konferencja ta jest organizowana przez Elsevier we współpracy z Uniwersytetem Leuphana w Lunebergu i ISC3. Na konferencji zaprezentowano najbardziej ekologiczne innowacje przedstawione między innymi przez laureatów konkursu Chemistry for Climate Action Challenge Fundacji Elsevier.