Autor: System Publikacja: 26.03.2020

Konkurs projakościowy na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19

Status uczelni badawczej zobowiązuje do aktywnego poszukiwania naukowych rozwiązań dotyczących powstrzymania pandemii wirusa SARS-CoV-2. Z myślą o usprawnieniu tego typu przedsięwzięć w życie weszło Zarządzenie nr 64/2020 Rektora Politechniki Śląskiej z 25 marca 2020 r. w sprawie konkursu projakościowego na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19. Na jego mocy wszystkie osoby realizujące czynności badawcze w związku z koronawirusem lub pragnące wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w celu wspomożenia walki z pandemią będą mogły otrzymać specjalne wsparcie finansowe.

– Jako uczelnia badawcza mamy szczególny obowiązek aktywnego włączania się w poszukiwania naukowych, skutecznych rozwiązań powstrzymania pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2). Aby efektywnie wspomóc Państwa zaangażowanie w tym obszarze ogłaszam na mocy Zarządzenia konkurs projakościowy na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19 – powiedział w specjalnym komunikacie do Wspólnoty Politechniki Śląskiej JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk. –Mam nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi Państwu realizację badań już rozpoczętych i umożliwi poszukiwanie skutecznych rozwiązań w walce z zagrożeniem, które tak dotkliwie dotyczy nas wszystkich – dodał.

W ramach konkursu należy stworzyć zespoły badawcze, których skład może być zdywersyfikowany (nie tylko pracownicy, ale także doktoranci i studenci).
Kierownik tak ukształtowanej grupy zobowiązany jest do złożenia wniosku w Biurze Badań Naukowych w nieprzekraczalnym terminie do 8 kwietnia 2020 roku (środa).

W skład komisji opiniującej wchodzą Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. Janusz Kotowicz, Pełnomocnik Rektora ds. Priorytetowego Obszaru Badawczego Onkologia Obliczeniowa i Spersonalizowana Medycyna prof. Joanna Polańska, Dziekan Wydziału Automatyki, EIektroniki i Informatyki, oraz prof. Marek Łos, Dyrektor Centrum Biotechnologii.

W ramach wniosków ocenie podlegać będzie merytoryka (temat, przyjęte metody badawcze, rekomendacje uzyskane od autorytetów), potencjał osobowościowy (dotychczasowy dorobek naukowy kierownika i członków zespołu, charakterystyka ewentualnych partnerów zewnętrznych) oraz projekt prac (w tym m.in. harmonogram i wskazanie potrzebnego budżetu).

Przewidywane jest wsparcie grantowe w wysokości do 150 000 zł.