A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 03.04.2020

Wydział Mechaniczny Technologiczny prowadzi szereg aktywności mających wspierać prace służby zdrowia w walce z koronawirusem

Pierwsze działania pracowników i studentów Wydziału to zastosowanie drukarek 3D do wykonania elementów przyłbicy ochronnej. Ze względu na długi czas wydruków 3D postanowiono opracować prostszą metodę wykonywania przyłbic stawiając sobie za cel czas wykonania przyłbicy i minimalizację kosztów przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Na zdjęciu widoczni są ratownicy pogotowia w Gliwicach z przyłbicą drukowaną (po lewej) oraz w wersji składającej się z osłony i regulowanego paska (po prawej).

Opracowano także projekt, model i prototyp przyłbicy ochronnej, która będzie wykonywana technologią wtrysku, co pozwoli na znaczne przyspieszenie produkcji i zwiększenie serii produkowanych przyłbic. W tym zakresie Wydział MT podjął współpracę z jednym z polskich zakładów przemysłowych.

Druk 3D to technologia, która jest bardzo intensywnie rozwijana na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. Laboratoria Wydziału oraz Centrum druku 3D Wydziału wyposażone są w drukarki pozwalające na wydruk przy zastosowaniu kilku technologii. Kolejnym obszarem współpracy z sektorem medycznym są maski ochronne i respiratory. W porozumieniu z lekarzami opracowano przejściówkę masek do nurkowania, przekazanych przez firmę Decathlon, a także filtrów HEPA. Podjęto się opracowania modelu, wydruku prototypu oraz wydruku małej serii przejściówek (50 sztuk). Przygotowywany jest wydruk kilku tysięcy sztuk. W tym zakresie także opracowano model, który może posłużyć do produkcji przejściówek wykonywanych technologią wtrysku. Aktualnie, na bazie rozwiązań stosowanych we Włoszech, opracowywany jest model i prototyp przejściówki, która pozwoli na budowę respiratora na bazie maski do nurkowania.
 
Oprócz opisanych wyżej projektów, obecnie realizowane są prace związane z budową respiratora na bazie wzorów dostępnych w Internecie. Znaczna część elementów jest już wydrukowana i w najbliższym czasie będzie montowana. W drugiej połowie kwietnia, respirator zostanie przekazany do testowania lekarzom, z którymi współpracuje Wydział.
Jednym z większych problemów jest obecnie przewóz osób zakażonych wirusem i konieczność szybkiej dezynfekcji pojazdów. Na Wydziale MT budowane są prototypy ozonatorów o dużej mocy, które wspomogą w pierwszej kolejności nasze gliwickie Pogotowie Ratunkowe.
Przygotowywany jest także projekt adaptacji wnętrza samochodów do celów przewozu chorych. Adaptacja obejmuje także układ do szybkiej dezynfekcji.

W ostatnich dniach Wydział MT rozpoczął także współpracę z Centrum Biotechnologii, z którym realizuje projekt budowy stanowiska do testowania maseczek ochronnych. W ramach tego projektu przygotowywane są także nowe materiały pozwalające nie tylko na ochronę przed wirusami, ale także na ich neutralizację.
 
 
#PŚpomagamy
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie