A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 08.04.2020

Serdeczni mimo dystansu. Akcja „Pomachajmy sobie nawzajem” na Politechnice Śląskiej

„Pomachajmy sobie nawzajem!” – zachęca Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Akcja społeczna ma na celu uświadomić, że pandemia i wprowadzone środki ostrożności dot. dystansu społecznego nie zwalniają nas ze zwykłej, ludzkiej życzliwości.
 
Badaniem wzajemnych zależności między stopniem zachowania dystansu od innych osób, a relacją, jaka te osoby łączy, zajmuje się proksemika. Ostatnie tygodnie stały się podstawą dla redefinicji pojęcia przestrzeni osobistej – pandemia koronawirusa spowodowała wypracowanie nowych, czasowo obowiązujących reguł wpływających na to zagadnienie, które dotyczą konieczności ograniczenia bliskości kontaktów międzyludzkich.
 
Wprowadzono zakaz spotkań, w przestrzeni publicznej należy zachowywać odstęp przynajmniej 2 metrów od innych osób w niej przebywających, zanikły wszelkie gesty typowe dla różnego stopnia zażyłości – podanie ręki, przytulenie na powitanie, swobodna, grupowa rozmowa.

„Pandemia koronawirusa ograniczyła nasze kontakty międzyludzkie, naszą komunikację i negatywnie wpłynęła na relacje społeczne. Co nam pozostało? W jaki sposób możemy okazać bliskość, szacunek i zaufanie drugiemu człowiekowi? Wystarczy pomachać do kogoś ręką – dzisiaj to więcej niż uśmiech!” – zachęcają organizatorzy.

Inicjatywa bazuje na założeniu, że w prostu sposób, za pośrednictwem komunikatorów internetowych można podtrzymać więzi społeczne i tym samym przyczynić się do wzmocnienia stanu psychicznego osób pozostających w izolacji. Jak sugeruje podtytuł akcji – „Wyizolowani fizycznie – połączeni psychicznie” – ze swej istoty jest ona ukierunkowana na dobro innych, na połączenie się i solidaryzowanie z nimi. Już samo podjęcie działań w kierunku przygotowania filmu pozwala zwrócić uwagę na problematykę zanikających (wobec wprowadzonych ograniczeń) praktyk komunikacyjnych.

Aby dołączyć do akcji należy przygotować krótki materiał wideo, na którym gestem – machając ręką – pozdrawia się oglądających, a następnie udostępnić go w Internecie pod postem na profilu Wydziału bądź bezpośrednio w specjalnie utworzonym wydarzeniu.
Akcja trwa do 12 kwietnia do godziny 15.00.
Politechnika Śląska jako uczelnia badawcza podejmuje wiele działań wspierających walkę z epidemią koronawirusa – nie tylko w zakresie prewencji zakażeń, ale także niwelowania konsekwencji, jakie powoduje w przestrzeni społecznej, organizacyjnej czy zdrowotnej stan epidemiologiczny.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie