Autor: System Publikacja: 12.05.2020

Zdalny dostęp do zasobów elektronicznych przez system HAN

Sekcja ds. Infrastruktury Wirtualnej Centrum Informatycznego oferuje nowy sposób zdalnego dostępu do zasobów elektronicznych poprzez system HAN, który zastąpi dotychczas funkcjonujący serwer proxy. System HAN został uruchomiony 11 maja.

Dzięki wdrożeniu systemu HAN pracownicy oraz studenci Politechniki Śląskiej otrzymają możliwość bezpiecznego dostępu do źródeł elektronicznych w sieci Politechniki Śląskiej oraz poza nią. Aby skorzystać z dowolnej bazy, z dostępem ograniczonym do sieci uczelnianej, należy wybrać link z listy alfabetycznej e-źródeł znajdującej się na stronie Biblioteki w zakładce „E-źródła”.

Każda z baz ma indywidualny link. Po kliknięciu pojawia się okno do logowania, w którym należy podać:
- login, czyli nazwę użytkownika w domenie polsl.pl lub student.polsl.pl, np. jkowalski@polsl.pl, anowak@student.polsl.pl;
- oraz hasło do konta pocztowego.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę z Politechniką Śląską lub ukończenia studiów i podpisania karty obiegowej w Bibliotece Politechniki Śląskiej dostęp zostanie anulowany.

HAN to serwer typu reverse proxy, który umożliwia zarządzanie dostępem do elektronicznych źródeł informacji. Nie wymaga dodatkowych instalacji i konfiguracji na komputerze użytkownika czy wypełniania i wysyłania formularzy zgłoszeniowych. HAN to bezpieczne rozwiązanie, które dodatkowo zapewnia szereg funkcjonalności, jak np.:
- uwierzytelnianie użytkownika m.in. za pomocą protokołu LDAP czy konta bibliotecznego w systemie PROLIB,
- ograniczenie uwierzytelniania np. tylko dla określonej grupy użytkowników,
- kontrola uprawnień użytkowników,
- kontrola licencji nałożonych na źródła elektroniczne,
- prowadzenie statystyk wykorzystania zasobów elektronicznych.

Informacji w zakresie korzystania z zasobów bibliotecznych udzielają pracownicy Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Politechniki Śląskiej: tel. 32 237 14 64, e-mail: bg.info@polsl.pl.

Problemy techniczne związane z usługą HAN należy zgłaszać do Sekcji ds. Infrastruktury Wirtualnej Centrum Informatycznego Politechniki Śląskiej: tel. 32 237 19 01, e-mail: tzielinski@polsl.pl.

Wydziały i jednostki uczelniane zainteresowane korzystaniem z systemu HAN proszone są o kontakt z Sekcją ds. Infrastruktury Wirtualnej Centrum Informatycznego Politechniki Śląskiej: tel. 32 237 19 01, e-mail: jkulik@polsl.pl.