A A+ A++
photo
Autor: Anna Orłowska Publikacja: 23.05.2023 Aktualizacja: 27.05.2023

Konferencja prasowa z okazji uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową z okazji uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Brianowi Kobilce, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Ceremonia odbędzie się w dniu urodzin Pana Profesora. Profesor wraz żoną Tong Sun, będzie gościł na Politechnice Śląskiej z sześciodniową wizytą, od 27 maja do 1 czerwca.  – Po raz pierwszy do swojej wspólnoty Politechnika Śląska przyjmuje laureata Nagrody Nobla, najbardziej cenionego wyróżnienia w świecie. Jest nim Profesor Brian Kobilka – naukowiec, którego osiągnięcie umożliwiło przełom w nowoczesnej medycynie i farmakologii – mówi prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.

Prof. Brian Kobilka jest amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym. Jego badania nad strukturą i funkcją cząsteczek powierzchni komórki znanych jako receptory sprzężone z białkiem G (GPCR) - największej rodziny cząsteczek odbierających sygnały, występujących w organizmach - przyczyniły się do znacznego postępu w biologii komórki i medycynie. Za swoje odkrycia otrzymał w 2012 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii wraz z amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym prof. Robertem J. Lefkowitzem. Szacuje się, że odkrycie prof. Kobilki znajduje zastosowanie w ok. 40% produkowanych współcześnie leków.

KONFERENCJA PRASOWA

Data: 30 maja (wtorek) godz. 9:30-10.30
Miejsce: Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ul. S. Konarskiego 18 B.
Parking: przy Centrum Nowych Technologii, ul. Konarskiego 22B.

Uczestnicy:

  • Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk
  • Profesor Brian Kobilka, Doktor Honoris Causa Politechniki Śląskiej
  • Prezydent Gliwic, Adam Neumann
  • Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
  • Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju

Program:

  1. Wystąpienia uczestników
  2. Pytania mediów
  3. Nagrania indywidualne i wywiady

O godzinie 11.00 zapraszamy Państwa do udziału w ceremonii nadania tytułu Doktora Honoris Causa.

Mediapack: https://cloud.polsl.pl/index.php/s/7R3E4SRMYa63JBn

Partnerem wydarzenia jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Profesor Brian Kobilka dołącza do grona wybitnych profesorów i twórców z uczelni i jednostek badawczych, których Politechnika Śląska wyróżniła zaszczytnym tytułem Doktora Honoris Causa. W minionych latach otrzymali go m.in. Bertrand Piccard z Solar Impulse Foundation, Jurij Bobalo z Politechniki Lwowskiej oraz Metin Akay z University of Houston.

Profesor Brian K. Kobilka - Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Urodził się 30 maja 1955 w Little Falls, Minnesota, USA. Jest amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym. Jego badania nad strukturą i funkcją cząsteczek powierzchni komórki znanych jako receptory sprzężone z białkiem G (GPCR) – największej rodziny cząsteczek odbierających sygnały, występujących w organizmach – przyczyniły się do znacznego postępu w biologii komórki i medycynie. Za swoje odkrycia otrzymał w 2012 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii wraz z amerykańskim lekarzem i biologiem molekularnym prof. Robertem J. Lefkowitzem.

Prof. Kobilka ukończył w 1977 roku studia z biologii i chemii na University of Minnesota Duluth, a w 1988 roku medycynę na Yale University w New Haven, Connecticut. Trzy lata później, po ukończeniu rezydentury z zakresu medycyny wewnętrznej w Barnes Hospital w Washington University Medical Center w St. Louis, Missouri, Kobilka dołączył do laboratorium Lefkowitza w Duke University Medical Center w Durham, w Północnej Karolinie. Tam, pracując jako postdoc, odtworzył pełną sekwencję DNA dla beta2-adrenergicznego receptora ssaków z fragmentów genomowego DNA, które zostały amplifikowane w genetycznie zmodyfikowanych bakteriach. Dzięki temu odkryciu pokonano trudności z sekwencjonowaniem receptora z powodu jego ograniczonej naturalnej produkcji w komórkach. Osiągnięcie Prof. Kobilki było podstawą przełomowego odkrycia zespołu Lefkowitza dotyczącego budowy receptorów GPCR. Naukowcy wykazali, że receptory te posiadają siedem domen przenikających przez błonę komórkową, z których każda odgrywa specyficzną rolę w aktywności receptora.

Prof. Kobilka jest laureatem nagrody American Society for Pharmacology and Experimental Therapeutics John J. Abel Award in Pharmacology z 1994 roku. Jego praca nad strukturą GPCR otrzymała drugą nagrodę "Breakthrough of the Year" w 2007 roku przyznawaną przez magazyn naukowy Science. W 2011 roku został wybrany do National Academy of Sciences w USA. W 2017 roku otrzymał nagrodę Golden Plate Award American Academy of Achievements.

Korzystano z:

- https://www.britannica.com/biography/Brian-Kobilka

- https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2012/kobilka/biographical/

KONTAKT DLA MEDIÓW
Jadwiga Witek, rzecznik prasowa Politechniki Śląskiej
Tel. 725991946; email: jadwiga.witek@polsl.pl 

 

 

Udostępnij:fbtwitter

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie