A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 19.10.2017

Politechnika Śląska aktywnie uczestniczy w EKMŚP

Praca 4.0, kształcenie dualne, mobilność przyszłości oraz innowacyjność w biznesie –  to jedne z wielu zagadnień, które były dyskutowane podczas drugiego dnia Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którego Politechnika Śląska jest współorganizatorem. Naukowcy z naszej uczelni aktywnie uczestniczą w kolejnym dniu obrad przedstawicieli ze świata biznesu, nauki i polityki.
 
Na pytanie, czy to innowacje tworzą biznes, czy też biznes tworzy innowacje, wspólnie z zaproszonymi ekspertami próbował odpowiedzieć prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz, który wystąpił w roli moderatora dyskusji. Paneliści rozmawiali również o aktualnych wyzwaniach stojących przed systemem transferu technologii i komercjalizacji wiedzy.

Na temat systemu kształcenia dualnego jako sposobu na dobrą pracę dyskutowała natomiast prof. Anna Timofiejczuk. Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego opowiedziała m.in. o systemie kształcenia dualnego na Politechnice Śląskiej oraz o ścisłej współpracy z partnerami przemysłowymi, w tym z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Przybliżyła także ideę tandemów doktorskich oraz opracowanego na wydziale programu stażowego, dostosowanego specjalnie do różnych potrzeb studentów.

Podczas panelu dotyczącego tzw. Pracy 4.0 dyskutowano o wyzwaniach stawianych współczesnemu rynkowi pracy, a także o tym, w jaki sposób przemysł nowej generacji, migracje czy też różnorodność kulturowa wpływają na ten dzisiejszy rynek. W dyskusji Politechnikę Śląską reprezentowała prof. Małgorzata Dobrowolska z Kolegium Nauk Społecznych i Języków Obcych, a panel moderowała redaktor naczelna Telewizji Internetowej Politechniki Śląskiej Iwona Flanczewska-Rogalska.

Ważnym tematem poruszanym podczas tegorocznego kongresu była bez wątpienia mobilność przyszłości – future mobility – a także wpływ tego zagadnienia na społeczeństwo i przedsiębiorczość. W dyskusji na temat carsharingu, ridesharingu czy też wykorzystania samochodów elektrycznych bądź autonomicznych, a także rozwoju nowoczesnych technologii z tym związanych wziął udział prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk. Tego dnia prorektor wziął także udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, poświęconej współpracy nauki, biznesu i samorządu, podczas której wygłosił wystąpienie pt. „Nauka dla biznesu. W poszukiwaniu najefektowniejszych rozwiązań”.

Politechnika Śląska jest również szeroko prezentowana – poprzez stoisko uczelniane oraz wyspę wynalazków – na towarzyszących kongresowi VII Targach Biznes Expo.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Informacja w Biuletynie PŚ

Joanna Marek
2024-02-29 17:49:00
2024-03-05 07:54:31
29.02.2024
photo

2 miliony złotych na rozwój kadry dydaktycznej PŚ

Joanna Marek
2024-02-29 17:47:00
2024-03-04 10:56:03
29.02.2024
photo

Kadra dydaktyczna rozwinie skrzydła

Joanna Marek
2024-02-28 17:44:00
2024-03-05 07:57:03
28.02.2024
1 z 1

Więcej aktualności

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie