A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 09.11.2020

Absolwenci Politechniki Śląskiej będą pracować w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Politechnika Śląska podpisała nowe porozumienie, którego celem jest zagwarantowanie miejsc pracy dla absolwentów kierunków górniczych. Dzięki zawartej 9 listopada umowie najlepsi studenci po zakończeniu nauki będą mogli podjąć pracę w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.
 
Pewność zatrudnienia to jeden z najważniejszych aspektów rozważanych przez kandydatów podejmujących studia. Mając to na względzie, Politechnika Śląska wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową otworzyły nowy rozdział współpracy. W jego ramach każdego roku przedsiębiorstwo zapewni minimum 5 miejsc pracy dla absolwentów Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej gliwickiej Uczelni.

Z ramienia Politechniki Śląskiej oficjalnego sygnowania umowy dokonał JM Rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. W imieniu Partnera podpisy złożyli Włodzimierz Hereźniak – Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz dr Artur Dyczko – Zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. W spotkaniu uczestniczył także Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej prof. dr hab. inż. Franciszek Plewa.
 
— Tradycje kształcenia kadry dla górnictwa na Politechnice Śląskiej są bardzo długie. Politechnika Śląska obchodzi swoje 75-lecie. Została stworzona w tym miejscu, żeby wspierać polski przemysł, w tym również górnictwo. W tej chwili obraz Śląska zmienia się. Obecnie jest to region, w którym rozwijają się nowe technologie, ale Jastrzębska Spółka Węglowa ze swoimi surowcami krytycznymi, niezbędnymi dla działania przemysłu, również wpisuje się w ten progresywny nurt — podkreśla JM Rektor prof. A. Mężyk.
 
Aby student mógł dołączyć do grona korzystających z efektów, które ma zapewnić porozumienie, powinien spełnić określone kryteria, dotyczące m.in. średniej ocen min. 4,0 na zakończenie studiów oraz potwierdzonej przez lekarza zdolności do podjęcia pracy. Prezes JSW zapowiada, że potrzebne będą osoby specjalizujące się w różnych obszarach nauki i przemysłu. — Zatrudniamy różnego rodzaju specjalistów – od informatyki, robotyki itp. Zapowiedziane w porozumieniu 5 osób to minimum.  Zakładamy, że będzie ich znacznie więcej. JSW ma perspektywę wieloletnią. Węgiel koksowy jest na liście surowców krytycznych Unii Europejskiej. To oznacza duże wsparcie finansowe, więc myślę, że dla młodych ludzi, absolwentów Politechniki, będziemy pracodawcą bardzo dobrze funkcjonującym i dającym dużą perspektywę rozwoju — mówi Włodzimierz Hereźniak, Prezes JSW.
 
Wśród poszukiwanych specjalistów wymienia m.in. ekspertów od IT, logistyki, koksownictwa, procesów chemicznych czy produkcji maszyn. — Ale też ekonomika produkcji, zarządzanie projektami. Mamy wiele projektów inwestycyjnych, więc jest duże pole do popisu — przypomina Włodzimierz Hereźniak.

Coraz częściej mówi się o tym, że obecnie występujące profesje w przyszłości w wyniku zmian zachodzących na rynku pracy oraz w gospodarce zanikną lub przyjmą nową formę. Porozumienie stanowi sposób odpowiedzi na ten problem. Celem współpracy partnerów jest właściwe przygotowanie kadr dla górnictwa podziemnego. – W Polsce obowiązuje taki stereotyp, że na Wydziale Górniczym kształcimy górników pracujących w kopalniach węgla kamiennego. Musimy spojrzeć na rozwój górnictwa globalnie, jako na rozwój technologii związanych z pozyskiwaniem surowców do dalszej przeróbki chemicznej; tych, które są kluczowe dla dalszego postępu technologicznego – zaznacza prof. A. Mężyk.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Informacja w Biuletynie PŚ

Joanna Marek
2024-02-29 17:49:00
2024-03-05 07:54:31
29.02.2024
photo

2 miliony złotych na rozwój kadry dydaktycznej PŚ

Joanna Marek
2024-02-29 17:47:00
2024-03-04 10:56:03
29.02.2024
photo

Kadra dydaktyczna rozwinie skrzydła

Joanna Marek
2024-02-28 17:44:00
2024-03-05 07:57:03
28.02.2024
1 z 1

Więcej aktualności

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie