A A+ A++

Doskonałość dydaktyczna uczelni

Aktualnosci

photo
Autor: System Publikacja: 26.03.2018

Powstaje statuetka „Dla najlepszego pracownika Politechniki Śląskiej”

Powstaje statuetka „Dla najlepszego pracownika Politechniki Śląskiej”, która będzie przyznawana przez Radę Społeczną uczelni naszym pracownikom za ich szczególne osiągnięcia. We wtorek, 20 marca, odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie prorektora ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusza Kotowicza ze światowej sławy rzeźbiarzem i medalierem prof. Krzysztofem Nitschem, który projektuje statuetkę.
 
Prof. Krzysztof Nitsch urodził się w Zabrzu, a od 1973 roku mieszka w Gliwicach. Obecnie życie dzieli między Gliwice i Kraków, gdzie prowadzi Pracownię Odlewnictwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor jest autorem wielu rzeźb w Gliwicach, w tym m.in. charakterystycznej kompozycji rzeźbiarskiej przy historycznej Radiostacji, fontanny „Żywy obraz” na muzealnym dziedzińcu Willi Caro, monumentu „Ofiarom wojen i totalitaryzmów” w Parku Chopina, a także symbolicznej kompozycji rzeźbiarskiej „TORA” w miejscu dawnej synagogi żydowskiej. Stworzył też symboliczny ołtarz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Za granicą jego prace znajdują się w zbiorach, m.in. w British Museum w Londynie, Muzeum Dantego w Rawennie, w Lozannie, Japonii, w zbiorach prywatnych w Japonii, Rosji, Francji, Niemczech, Argentynie, Ukrainie, USA, Belgii, Holandii, Włoszech, Chinach, Australii. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia artystyczne. W 2009 roku został Honorowym Obywatelem Gliwic. Powstające w starej remizie w dzielnicy Sośnica rzeźby prof. Krzysztofa Nitscha są znane na całym świecie. Powstają tu i finezyjne dzieła, w których prof. Nitsch czuje się najlepiej, i rzeźby pomnikowe.

– To zaszczyt, że tak wybitny, światowej sławy artysta, który związał swoje życie z Gliwicami, zgodził się wykonać dla Politechniki Śląskiej projekt statuetki, która będzie przyznawana przez nasza Radę Społeczną – przyznaje prof. Janusz Kotowicz. – Oczywiście podniesie to jeszcze bardziej prestiż tej nagrody – zaznacza prorektor.
Udostępnij:fbtwitter

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie