Aktualnosci
Nagrody Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych naukowców Politechniki Śląskiej
Czworo naukowców Politechniki Śląskiej otrzymało nagrodę Ministra Edukacji i Nauki z okazji Dnia Nauki Polskiej. Wyróżnienie jest przyznawane za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.
Dzień Nauki Polskiej, który jest obchodzony w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, stał się niezwykła okazją do nagrodzenia osiągnięć polskich nauczycieli akademickich oraz naukowców. Nagrody Ministra Edukacji i Nauki są przyznawane w 5 kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.
Nagrodę indywidualną I stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej otrzymała dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Organizacji i Zarządzania. W tej kategorii wyróżnienia zostały przyznane za rozszerzanie współpracy międzynarodowej, rozwijanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym czy efektywne zarządzanie podmiotem tworzącym system szkolnictwa wyższego i nauki.
Minister Edukacji i Nauki przyznał także wyróżnienia za całokształt dorobku naukowego. Indywidualną nagrodę uzyskał prof. dr hab. inż. Andrzej Świerniak. Laureaci tego wyróżnienia to wybitne osobowości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, prowadzące wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną. To także osoby pełniące wiele ważnych funkcji odpowiadających działalności naukowej.
Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej nagrodę uzyskał dr hab. inż. Marcin Woźniak, prof. PŚ. Laureaci w tej kategorii otrzymują wyróżnienia między innymi za prowadzenie badań naukowych, w wyniku których została zdobyta nowa wiedza nastawiona na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, prowadzenie prac rozwojowych, kierowanie zespołami badawczymi.
Osoby nagrodzone w zakresie działalności wdrożeniowej praktycznie wykorzystywały wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej, komercjalizowały wyniki działalności naukowej oraz know-how, wdrażali oryginalne osiągnięcia projektowe czy też technologiczne. Laureatem w tym obszarze został prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec.
Osiągnięcia naukowców Politechniki Śląskiej, a także prowadzenie innowacyjnych prac odpowiadających na współczesne potrzeby gospodarki i biznesu przyczyniają się do wzmocnienia potencjału Uczelni, a także jej pozycji wśród jednostek naukowych w kraju i za granicą. Politechnika Śląska czerpie także inspiracje z naukowej tradycji, od ponad 75 lat podejmując wyzwania badawcze i stawiając na wysoką jakość kształcenia.