Start - Wydarzenia
Project FLOWCHAR Launching Event
Rusza projekt FlowChar kierowany przez naukowców z Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój systemu wytwarzania w skojarzeniu energii elektrycznej, ciepła i czystej wody, wykorzystującego zasoby odnawialne i opartego na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Seminarium inaugurujące prace badawcze odbędzie się 9 listopada 2021 roku na platformie MS Teams.
Ideą projektu „Flow electrodes from biomass-derived char” (akronim FlowChar) jest zintegrowanie dwóch procesów:
- Wytwarzania ciepła i energii elektrycznej przy wykorzystaniu gazu syntezowego powstałego na drodze zgazowania biomasy
- Produkcji czystej wody za pomocą dejonizacji pojemnościowej wody słonawej lub morskiej przy użyciu elektrod przepływowych.
Koncepcja zintegrowanego systemu zgazowania i odsalania polega na tym, że karbonizat, czyli stały materiał powstający podczas konwersji biomasy, kierowany jest do instalacji oczyszczania wody, gdzie jony obecne w zasolonej wodzie adsorbowane są na jego powierzchni, po czym nasycony jonami sodu karbonizat zawracany jest do procesu zgazowania. Przewidywaną zaletą takiego rozwiązania jest zastąpienie komercyjnie produkowanego węgla aktywowanego elektrodą z materiału półodpadowego, a także wykorzystanie katalitycznych właściwości sodu do poprawienia sprawności procesu zgazowania.
Połączenie produkcji energii elektrycznej, ciepła oraz uzdatnionej wody jedną, kompleksową technologią sprawdziło by się w miejscach, w których podłączenie mediów jest utrudnione. Rozwiązanie to byłoby szczególnie pożądane dla sektora rolniczego, który generuje znaczne ilości biomasy odpadowej, zużywa sporo energii elektrycznej i ciepła procesowego, a jednocześnie ma duże zapotrzebowanie na wodę.
W ramach projektu FlowChar wykonane zostanie studium wykonalności proponowanej koncepcji. Program badań rozpocznie się od przygotowania karbonizatów w warunkach laboratoryjnych, pozwalających na dokładną kontrolę procesu, a tym samym właściwości powstającego materiału. W kolejnym kroku planowane jest badanie sprawności odsalania wody z wykorzystaniem elektrod przepływowych wykonanych z otrzymanych karbonizatów. Końcowa faza projektu przewiduje ocenę potencjalnej poprawy sprawności procesu zgazowania na skutek wykorzystania w nim karbonizatu nasyconego jonami sodu.
Projekt FlowChar (nr umowy NOR/SGS/FlowChar/0062/2020-00) został wyłoniony w drodze konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Small Grant Scheme 2020, finansowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2020, na projekty badawcze realizowane przez kobiety naukowców w obszarze nauk technicznych. Dwuletni projekt realizowany będzie przez dr inż. Agnieszkę Korus (kierownik projektu) i mgr inż. Paulinę Wienchol z Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej. Wsparcie merytoryczne młodego zespołu badawczego zadeklarowali również doświadczeni naukowcy z Politechniki Wrocławskiej oraz SINTEF Energy Research, renomowanego norweskiego instytutu badawczego.
O idei projektu, głównych zadaniach badawczych oraz czekających ich wyzwaniach twórcy projektu rozmawiali będą podczas spotkania rozpoczynającego projekt, które odbędzie się 9 listopada 2021 o godz. 10:00. Ze względów epidemicznych przeprowadzone zostanie ono w sposób zdalny, na platformie MS Teams. Wydarzenie rozpocznie prezentacja koncepcji projektu, a następnie uczestnicy spotkania zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w dyskusji otwartej. Szczegółowy program zebrania oraz formularz rejestracyjny dostępne są pod adresem: https://tinyurl.com/FlowChar. Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim.
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to pierwsza metropolia w Polsce składająca się z 41 miast i gmin, w których mieszka 2,3 mln mieszkańców.
Współpraca:
Radan Sp. z o.o. to firma z branży budowlanej specjalizująca się w budownictwie wielomieszkaniowym oraz zabudowie jednorodzinnej.
Współpraca:
APA Group to przedsiębiorstwo, które jest liderem na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami.
Współpraca:
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA to strefa obejmująca grunty w 40 gminach województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego.
Współpraca:
Katowice Airport to międzynarodowy port lotniczy, dysponujący jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce,