
Informacje o projekcie
Tytuł projektu: Wsparcie realizacji wspólnych aktywności w ramach Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO
Numer projektu (NAWA): BPI/WUE/2024/1/00010
Realizacja projektu ma na celu zwiększenie aktywności społeczności Politechniki Śląskiej w działaniach Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO pn. "Responsible Consumption and Production".
W skład konsorcjum EURECA-PRO wchodzi obecnie 9 uczelni z 8 krajów członkowskich UE:
- Montanuniversität Leoben (Austria),
- Technische Universität Bergakademie Freiberg (Niemcy),
- Technical University of Crete (Grecja),
- Universidad de León (Hiszpania),
- Politechnika Śląska (Polska),
- University of Petrosani (Rumunia),
- University of Applied Sciences Mittweida (Niemcy),
- Hasselt University (Belgia),
- Université de Lorraine (Francja).
Uniwersytet EURECA-PRO pod koniec 2023 roku rozpoczął drugą fazę realizacji projektu, przewidzianą na lata 2023-2027. W tej fazie planowana jest dalsza integracja uczelni partnerskich oraz intensyfikacja wspólnych przedsięwzięć. Planowane jest również budowanie zalążków wspólnej struktury w postaci samodzielnych biur Uniwersytetu Europejskiego w miejsce dotychczas istniejących międzyuczelnianych grup roboczych.
Jednym z największych wyzwań stojących przed konsorcjum EURECA-PRO jest zapewnienie powszechnego uczestnictwa członków społeczności akademickiej poszczególnych uczelni w działaniach konsorcjum. Aby to osiągnąć sukcesywnie rośnie liczba organizowanych wspólnych wydarzeń na wszelkich szczeblach (studenckich, doktoranckich, pracowniczych) jak i w różnych obszarach wspólnych działań (dydaktyczne, naukowe, organizacyjne, promocyjne, społeczne, itd.). Wiele z tych działań wymaga bezpośredniego zaangażowania przedstawicieli społeczności akademickiej w siedzibie partnera i powiązanej z tym mobilności.
Projekt odpowiada na podstawowy problem związany z realizacją wspólnych działań - brak wystarczających środków finansowych na zapewnienie wymaganego poziomu mobilności (zwłaszcza krótkoterminowych).
W projekcie przewidziano wsparcie finansowe krótkoterminowych mobilności studentów/tek, doktorantów/tek i pracowników/czek PŚ w celu zwiększenia ich udziału w aktywnościach, które wspomagają nabywanie kompetencji i są organizowane w ramach konsorcjum EURECA-PRO, na przykład:
- Staff Week
- PhD Journey,
- STEM Contest,
- Summer/Winter School,
- Workshop,
- International Week,
- Science Slam,
- Study Trip,
- Innovation Academy,
- STEM Colloquium,
- Project Week,
- Conference,
- Science Days,
- Review Week,
- BIP,
- itp.
Aktywności przybierają różne formy i są skierowane do różnych grup odbiorców, realizując cele i misję Uniwersytetu Europejskiego. Uczestnictwo w aktywnościach wymaga (w większości przypadków - poza współpracą zdalną) krótkoterminowej mobilności; najczęściej jest to 3-5 dni.
Część z aktywności to typowe formy dydaktyczne, posiadające z góry określony program, harmonogram i kończące się wydaniem uczestnikowi zaświadczenia lub certyfikatu. Pozostałe działania to różne formy aktywnej współpracy w obszarze między innymi dydaktyki, nauki, społecznym.
Dzięki dofinansowaniu mobilności krótkoterminowych projekt pozwoli na znaczne zwiększenie udziału przedstawicieli Politechniki Śląskiej we wspólnych inicjatywach realizowanych u partnerów zagranicznych konsorcjum EURECA-PRO. Udział ten przełoży się wprost proporcjonalnie na realizację jednego z głównych założeń programu oraz na uzyskanie oczekiwanego rezultatu, tj: "intensyfikacja wymiany akademickiej i wzrost umiędzynarodowienia."
Pośrednio, jako rezultat mobilności, spodziewany jest również pozytywny wpływ realizacji projektu na:
- rozwój współpracy naukowej i jej rezultatów (projekty, publikacje, patenty, wdrożenia, itp.),
- wzmocnienie pozycji Politechniki Śląskiej w wymiarze międzynarodowym.
W projekcie przewidziane są dwie formy rozliczania wsparcia mobilności:
1. W postaci finansowania rzeczywistych kosztów delegacji - w przypadku mobilności niezwiązanych ze zorganizowanymi formami kształcenia, jak np. - aktywny udział w konferencji za granicą;
- pozyskanie materiałów do pracy doktorskiej, artykułu naukowego;
- wykonanie pomiarów z wykorzystaniem unikatowej aparatury, testowanie aparatury badawczej, unikalnego instrumentarium artystycznego;
- wykonanie kwerend archiwalnych lub bibliotecznych;
- prowadzenie zajęć dydaktycznych;
- udział w przygotowaniu międzynarodowego wniosku grantowego;
- i inne.
2. W postaci zryczałtowanych stypendiów, umożliwiających udział w zorganizowanych kursach, szkoleniach, warsztatach, szkołach letnich, itp.