A A+ A++

Członkowie naszego koła zostali lauratami "Złotego Medalu Chemii 2023"! Wyróżnienie specjalne firmy DuPont otrzymali Mateusz Zygadło oraz Łukasz Jakubski. Ponadto Łukasz Jakubski zdobył Brązowy Medal Chemii.

Wszystko zaczęło się na 3 roku studiów, gdy trafiłem do zespołu dr hab. inż. Gabrieli Dudek, prof. PŚ. Pod kierunkiem Pani profesor prowadzę badania przesiewowe katalizatorów stosowanych w procesie alkoholizy PET. Prowadzone przeze mnie badania zaowocowały moim współautorstwem w dwóch publikacjach naukowych. Wyniki badań przedstawiłem również na trzech konferencjach naukowych. Prowadzone przeze mnie badania wydawały mi się na tyle istotne, że we wrześniu 2023 roku zgłosiłem swój projekt inżynierski do konkursu Złoty Medal Chemii. Niecałe dwa miesiące później otrzymałem informację, że dostałem się do ścisłego finału, podczas którego każdy finalista przestawiał 10 min prezentację na temat swojej pracy dyplomowej. Na tej podstawie wybrani zostali laureaci, w gronie których miałem zaszczyt się znaleźć. 13 grudnia 2023 r. w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród, podczas którego otrzymałem wyróżnienie firmy DuPont. - dodaje Mateusz

Zapraszamy również do fotorelacji z obu wydarzeń.

9 grudnia na Zjeździe Sekcji Młodych Chemików odbywał się tegoroczny, Zimowy Zjazd Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Podczas zjazdu członkowie naszego koła: Agnieszka Kicińska, Łukasz Czapura i Jakub Ćwiertnia mieli możliwość zaprezentowania posterów z badań własnych. Dodatkowo nasze dwie członkinie: Natalia Siodłak i Julia Grzonka, które zdobyły nagrody podczas wiosennego zjazdu, zostały zaproszone na konferencję, w celu wyróżnienia i zaprezentowania swojej pracy w formie prezentacji na panelu "Młodzi Naukowcy" Niestety Natalia z powodów zdrowotnych nie miała możliwości zaprezentowania się, natomiast Julia Gorzonka opowiadała o obróbce wykończeniowej stopów aluminium z wykorzystaniem zjawiska iskrzenia miekkego podczas plazmowego utleniania elektrolitycznego.

Takie konferencje to idealne miejsce na zdobywanie nowego doświadczenia i wymiany perspektyw w badaniach. Wykłady były niezwykle ciekawe i o bardzo aktualnych tematach - komentuje Agnieszka Kicińska

Autorzy pragną podziękować Politechnice Śląskiej za wsparcie finansowe udzielone w ramach projektu PBL "Opracowanie procedury oznaczania wybranych hormonów w wodach środowiskowych" SUBB 31/010/SDU20/0006-10.

Zapraszamy również do fotorelacji z obu wydarzeń [klik]

Tekst: Agnieszka Kicińska, Mateusz Zygadło

Redakcja: Maciej Gdala, Agnieszka Kicińska

Zdjęcia: Mateusz Zygadło, Agnieszka Kicińska

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie