Postęp naukowy ma ogromny wpływ na nasze życie. Dzięki badaniom młodych naukowców, w tym studentek chemii z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, zaangażowanych również w działalność Koła Naukowego, możliwe jest poszukiwanie nowych rozwiązań wielu współczesnych problemów. Dziś mamy dla Was wyjątkowy artykuł o trzech dziewczynach. Każda z nich jest inna i wyjątkowa niczym Bójka, Bajka i Brawurka! Mowa tutaj o naszych wydziałowych Atomówkach: inż. Julii Bordzie, inż. Julii Targosz oraz Soni Wardejn. Skoro ostatni będą pierwszymi, zapraszamy do czytania o osiągnięciu Soni.
Sonia może pochwalić się publikacją, w której jest pierwszą autorką! Praca dotyczyła folii biodegradowalnych w opakowaniach do żywności, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy ich właściwości przeciwdrobnoustrojowych oraz analizy wpływu różnorodnych modyfikacji na efektywność tych ulepszeń. Badania Soni skupiły się na doskonaleniu właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych folii biodegradowalnych wykonanych na bazie biopolimerów - skrobi, chitozanu oraz alginianu. Folie zostały zmodyfikowane przy użyciu różnych dodatków, takich jak ekstrakty roślinne, plastyfikatory, czynniki sieciujące oraz nanowłókna celulozowe. Osiągnięto znaczną poprawę zarówno właściwości przeciwdrobnoustrojowych, hydrofilowych, jak i mechanicznych, szczególnie w przypadku folii alginianowych oraz chitozanowych. Wyniki wskazują, że te innowacyjne opakowania do żywności stanowią ekologicznie przyjazną alternatywę, która nie tylko wydłuża trwałość produktów spożywczych, ale również wspiera rozwój bardziej zrównoważonego przemysłu opakowaniowego.
Zadaliśmy naszej koleżance kilka pytań na ten temat.
A: Jak wspominasz sam proces pisania artykułu?
S: Pisanie artykułu było dla mnie cennym doświadczeniem, które pozwoliło mi doskonalić umiejętność formułowania myśli, wyszukiwania informacji, właściwego cytowania i stosowania specjalistycznego języka. Uważam, że nauka przez praktykę jest najskuteczniejsza.
A: Co najbardziej podobało Ci się w trakcie badań? Co cię podczas nich najbardziej zaskoczyło?
S: Największą satysfakcję sprawił mi proces przygotowywania folii biodegradowalnych na bazie różnych biopolimerów oraz analiza ich właściwości – zarówno w praktycznych eksperymentach laboratoryjnych, jak i w oparciu o literaturę naukową. Nauczyłam się m.in, że każda modyfikacja (nawet niewielka), dzięki efektowi synergii, istotnie może wpływać na poprawę właściwości takich folii. Cenię możliwość łączenia pracy praktycznej z teoretyczną. Podczas badań nad ekstraktami roślinnymi zaskakujące było odkrycie, że wszystkie analizowane ekstrakty – z kasztanowca, pokrzywy, winogron oraz gravioli – wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ekstrakt z kasztanowca szczególnie wyróżnia się swoją skutecznością w zwalczaniu zarówno bakterii Gram-dodatnich, Gram-ujemnych, jak i grzybów. W dodatku, przegląd literatury ukazuje ogromną różnorodność metod modyfikacji właściwości folii, takich jak stosowanie ekstraktów roślinnych, plastyfikatorów, czynników sieciujących, czy nanocząstek, które poprawiają ich właściwości m.in. przeciwdrobnoustrojowe, mechaniczne, hydrofilowe, a także barierowe. Ta różnorodność zainspirowała mnie do dalszych badań.
A: Prace prowadziłaś pod okiem Pani Profesor Gabrieli Dudek. Czy masz w planach kontynuowanie pracy u Pani Profesor?
S: Tak.
A: I moje ostatnie pytanie. Czy chciałabyś komuś podziękować za wsparcie w trakcie pracy?
S: Serdecznie dziękuję Pani Prof. Dudek za wsparcie naukowe, poświęcony czas i cenne wskazówki, które były niezwykle pomocne podczas realizacji tego projektu. Jestem szczególnie wdzięczna za merytoryczną pomoc, życzliwość i zaangażowanie, które znacząco przyczyniły się do powodzenia tej pracy. Chciałam również podziękować Panu Prof. Wacławkowi za cenne uwagi, zaangażowanie oraz wsparcie w zakresie analizy formalnej.
Gratulujemy świetnej publikacji i życzymy dalszych sukcesów,
Artykuł możecie przeczytać tutaj.
Natomiast nasze dwie Julie, Targosz i Borda, wzięły udział w VIII Międzynarodowej konferencji naukowo-praktycznej „TECHNOLOGIA CHEMICZNA: NAUKA, GOSPODARKA I PRODUKCJA” organizowany przez Ukraińskie Ministerstwo Edukacji i Nauki i Uniwersytet Stanowy w Sumy. Organizatorów było o wiele więcej i możecie o nich dowiedzieć się tutaj.
Inż. Julia Borda prezentowała artykuł konferencyjny pt. „Przegląd metod badawczych wykorzystywanych do oznaczania wrażliwości materiałów wybuchowych na fale uderzeniową”, którego była współautorką. Poza Julką autorami byli: inż. Julia Targosz oraz inż. Szymon Wojak. Opiekunami całego projektu są mgr inż. Konrad Szydło i dr inż. Sylwia Waśkiewicz.
Julia Targosz miała swoje osobne wystąpienie ustne, dotyczące „Badania wpływu tlenków metali na właściwości stałych paliw rakietowych”, gdzie poza nią pracowała również inż. Agnieszka Ignaszewska, a opiekunami byli mgr inż. Kinga Janowska i dr hab. inż. Tomasz Jarosz.
Poprosiłam dziewczyny o swoje odczucia na temat konferencji:
Ze względu na charakter konferencji można było zapoznać się z wieloma ciekawymi aspektami dotyczącymi specjalistycznej technologii chemicznej. Ciekawe doświadczenie. – komentuje Julia Borda
Był oczywiście lekki stresik przed wystąpieniem, bo to była jednak konferencja bardzo specjalistyczna. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Jednak jedynym niewielkim minusem było to, iż konferencja odbywała się online, aby zadbać o bezpieczeństwo uczestników ze względu na atak Rosji na Ukrainę. – dodaje Julia Targosz
Wszystkim trzem dziewczynom gratulujemy z chemicznego serca i trzymamy kciuki za dalszy rozwój!
Tekst i redakcja: Agnieszka Kicińska, Sonia Wardejn, Julia Borda, Julia Targosz
Pomoc przy redakcji: Maciej Gdala, Kinga Adamiec