A A+ A++

Czy wiecie, że będąc studentem możecie być autorem publikacji naukowej? Inż. Dorota Mańka jest tego świetnym przykładem!


Dorota zaczęła pisać swoją publikację, pod koniec studiów inżynierskich kiedy to jej promotorką była Pani dr inż. Agnieszka Siewniak.
„Serdecznie dziękuję Pani dr inż. Agnieszce Siewniak za propozycję wspólnego napisania tej przeglądówki, za wszystkie cenne rady i uwagi, cierpliwość, rozjaśnianie pojawiających się w trakcie pisania wątpliwości oraz za niezwykle miłą i owocną współpracę.” - Podziękowania od Doroty

Tematem pracy przeglądowej Doroty było zastosowanie głęboko eutektycznych rozpuszczalników (DES) jako katalizatorów w syntezie cyklicznych węglanów z CO2 i epoksydów. Jest to praca, poruszająca bardzo ważny temat, jakim jest modyfikacja procesów, aby były w większym stopniu proekologiczne. Został również poruszony interesujący i świeży temat zastosowania DESów jako katalizatorów, które są potencjalnie skutecznymi, a na pewno tanimi i biodegradowalnymi katalizatorami w syntezie cyklicznych węglanów. 

Pamiętajmy, że pisanie jednocześnie  pracy naukowej, inżynierskiej i nauka do obrony to prawdziwe przedsięwzięcie organizacyjne, a Dorota jest idealnym przykładem, że wszystko jest możliwe. 

„Pisanie projektu inżynierskiego i publikacji praktycznie w tym samym czasie było sporym wyzwaniem i wymagało ogromu pracy. Nie było to łatwe, aczkolwiek samo pisanie, przeszukanie literaturowe i praca laboratoryjna były dla mnie interesujące, a finalnie zobaczenie publikacji naukowej w międzynarodowym czasopiśmie, przy której widnieje moje własne nazwisko, dało ogromną radość i satysfakcję 🙂 - tak swoje odczucia opisuje Dorota.

Gratulujemy sukcesu i życzymy więcej wspaniałych prac naukowych!

Tekst i redakcja: Agnieszka Kicińska

Zdjęcia: Dorota Mańka

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie