A A+ A++
Grafika wzięta z artykułu: https://doi.org/10.3390/nano13182601

Co łączy obróbkę cyrkonu i nanodiamenty na stopie niklu z tytanem? Dwie publikacje naszych członków! Przyjrzyjmy się ich dokonaniom bliżej!

Starsza publikacja, której współautorem jest Agata Kołkowska pt. "Nanodiamond Decorated PEO Oxide Coatings on NiTi Alloy" tłumaczy nam, w jaki sposób można wykorzystać zmodyfikowane stenty na bazie nanomateriałów do leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Zapraszamy do lektury pod linkiem: https://www.mdpi.com/2079-4991/13/18/2601?fbclid=IwAR1nK9NaoapZdbzFiALGby_1v2kOnQ0NITkSruzhfpC_BVvQnJqXEVYJOYY

Drugą publikacją, której współautorami są Przemysław Gołasz oraz Agata Kołkowska pt. "Zirconium Surface Treatment via Chemical Etching" tłumaczy nam sposoby obróbki cyrkonu przez trawienie chemiczne, gdzie następnie tak przygotowany cyrkon wykorzystuje się w robieniu implantów!

Cyrkon to materiał o dość wąskich zastosowaniach. W zasadzie na szeroką skalę używa się go jedynie w reaktorach jądrowych jako składnik ochronny prętów paliwowych. Jednak jako materiał w implantach stosowany jest na szeroką skalę w zasadzie jedynie przez firmę Straumann w materiale Roxsolid. W literaturze naukowej niemalże nie ma opisów przygotowania powierzchni cyrkonu do takiego zastosowania, a ilość informacji dotyczących tego metalu jest znikoma. Powrzechnie wiadomym jest, że metal ten roztwarza się w kwasie fluorowodorowym, jednak trudno jest szukać szerszych opisów tego procesu. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy związki inne niż fluorki są w stanie dokonać trawienia cyrkonu (spoiler, nie są), oraz czy zamiast stosować mieszaniny niebezpiecznych kwasów można spróbować opracować mieszaniny soli oparte na solach fluorowych (Spoiler, da się). Wykonaliśmy szereg badań z udziałem kwasu szczawiowego, cytrynowego, siarkowego, wodorotlenku sodu i fosforanów oraz różnych mieszanin, jak również mieszanin kwasów fluorowodorowego, siarkowego i azotowego, a na końcu wypróbowaliśmy eksperymentalną mieszaninę nadsiarczanu amonu, soli fluorkowych z dodatkiem azotanów. Okazało się, że mieszanina ta zapewniła równe i łagodne trawienie powierzchni próbek - co udowodniły badania SEM, EDX, pomiary chropowatości i zwilżalności powierzchni. - opowiada Przemek.

Grafika wzięta z artykułu: https://doi.org/10.3390/ma16237404

Ich publikację możecie przeczytać pod linkiem: https://www.mdpi.com/1996-1944/16/23/7404?fbclid=IwAR2c-vX61dUniAPrq8q5aR07ERV7TY43iwUOjd3AMdUp8DWXPjZraLBKR1Q

Gratulujemy naszym członkom oraz pozostałym członkom zespołu badawczego bardzo wartościowych oraz przyszłościowych publikacji oraz życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Przemysław Gołasz, Maciej Gdala

Redakcja: Maciej Gdala

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie