A A+ A++

Dania – jakie pierwsze skojarzenia przychodzą wam na myśl, słysząc nazwę tego kraju? Kopenhaga, Lego, Hans Christian Andersen, staż naukowy? Właśnie nasi koledzy, Kuba i Łukasz mieli możliwość odbycia 2 tygodniowego wyjazdu w ramach projektu "PartNETships: a network of key collaborations to bring research excellence to the Silesian University of Technology" finansowanego przez NAWA/Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (numer grantu BPI/PST/2021/1/00039)". Aby dowiedzieć się co tam robili i jak im się podobało zadaliśmy im kilka pytań, na które chętnie odpowiedzieli. Na początek jednak dowiedzmy się jak wygląda Dania, a konkretnie Sønderborgv i Mads Clausen Institute.

Dania - Kraj, który również jak Polska posiada 50 odcieni szarości w kwestii pogody. Wyjazd był udany, niewielkim spokojnym mieście ludzi są mili i pomocni. Sam uniwersytet był nowo powstałym budynkiem, bardzo modernistyczny stwarzający warniki do uczenia odpowiadające najwyższym standardom zarówno wyposażenia jak i infrastruktury. - opisuje Kuba.

Łukaszu, co zaskoczyło Cię pozytywnie, a co negatywnie podczas wyjazdu?

Pozytywnie zaskoczył mnie nowoczesny budynek instytutu, nowoczesny sprzęt, czyste duńskie miasteczka, spokojna okolica, świetne widoki!
Negatywnie to przede wszystki to, że jest bardziej szaro i wietrznie niż w Polsce, jeśli chodzi o pogodę. Jest też drogie jedzenie w restauracji (najtańszy kebab 35 zł!) - chociaż na to się nastawiłem wcześniej, jedzenie średniej jakości - słabo doprawione.

A czym zajmowaliście się na co dzień?

Kuba: W czasie pobytu zajęliśmy się badaniem próbek m.in SEM (Skaningowa mikroskopia elektronowa), HIM (Skaningowy mikroskop helowy), Raman (spektroskopia ramanowska), a także mieliśmy okazję poznać tematykę badań prowadzonych przez zespół Prof. Yogendra Kumar Mishry w nanoSYD. Osoby, które mieliśmy okazję poznać były bardzo pomocne a także podzieliły się zarówno wiedzą jak i ciekawostkami związanym z tematem ich badań i uniwersytetem

Łukasz: Charakteryzowaliśmy próbki z polski (SEM, HIM, Raman). A także syntezowaliśmy tetrapody z tlenku cynku - tym się zajmuje grupa profesora Mishry.

Kubo, a czy wróciłbyś tam jeszcze kiedyś?

Z wielką przyjemnością bym odwiedził ten uniwersytet jeszcze raz, jednak w porze letniej by doświadczyć pełni możliwości tego miejsca.

Jakbyś Łukaszu porównał wasz wyjazd do Indii z tym do Danii?

Podobne, ponieważ i tu, i tu charakteryzowaliśmy materiał (tak, nanorurki). Natomiast zdecydowanie lepsze w Indiach było jedzenie. I w sumie łatwiej tam było zdobyć nowe znajomości.

Kolegom gratulujemy wyjazdu i życzymy więcej owocnych współprac!

PartNETships: a network of key collaborations to bring research excellence to the Silesian University of Technology http://partnetships.eu/

Tekst: Agnieszka Kicińska, Jakub Ćwiertnia, Łukasz Czapura

Redakcja: Maciej Gdala, Agnieszka Kicińska

Zdjęcia: archwium prywatne Jakuba Ćwiertni i Łukasza Czapury

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie