A A+ A++

Pamiętacie artykuł o Dorocie i jej publikacji? Mamy nadzieję, że tak, ponieważ chcielibyśmy przedstawić Wam Mateusza Zygadło i publikację, której jest współautorem. Mateusz swoją publikację napisał pod okiem Pani dr hab. inż. Gabrieli Dudek, prof. PŚ.

„Chciałbym podziękować prof. Gabrieli za owocną współpracę i motywację do pisania”. - Podziękowania od Mateusza

Tematem artykułu jest porównanie skuteczności katalizatora w różnych metodach chemicznej depolimeryzacji poli(tereftalanu etylenu). Podczas pracy przeglądowej, autorzy skupili się na problemie, jakim są odpady z PET oraz metodach jego chemicznego recyklingu. Podczas pracy przeglądowej autorzy skupili się na hydrolizie i szeroko pojętej alkoholizie wiązań estrowych polimerów, obejmującą metanolizę, etanolizę, glikolizę i reakcje z wyższymi alkoholami. Opisano również metody depolimeryzacji stosowane w literaturze, skupiają szczególną uwagę na metodach opartych o katalizatory jednorodne i heterogeniczne oraz cieczy jonowych, które są niezwykle ważnym i aktualnym tematem w obszarze zielonej chemii.

W publikacji przedstawiliśmy aktualne postępy w recyklingu chemicznym odpadowego tworzywa PET. Procesy te są istotnymi elementami w redukcji zanieczyszczenia środowiska odpadami z tworzyw sztucznych. W roku 2020 roczna produkcja tworzyw sztucznych wyniosła 367 milionów ton, przy czym sam PET (zależnie od źródła) stanowi około 10% całości, natomiast jedynie około 40% zostało poddane recyklingowi. Z tego względu rozwój technologii służącej tym procesom odgrywa tak kluczową rolę. Samo pisanie nie zajęło mi zbyt wiele czasu, jednak cały proces trwał dosyć długo. Stworzenie mojej części artykułu zajęło mi około dwóch miesięcy. Najwięcej czasu zajęło mi szukanie źródeł literaturowych i ich analiza. Do napisania mojego rozdziału przeczytałem 35 publikacji i kilka patentów. Na czas pisania wpłynęły również inne czynniki. Same studia zajmują dużą część dnia, do tego należy również dodać czas przepracowany w laboratorium, gdzie prowadzę badania przesiewowe katalizatorów do utylizacji PET. Dużą część czasu poświęcam również na sport. Poza regularnymi treningami karate, które współprowadzę, pojawiają się częste wyjazdy na zawody oraz seminaria. Przygotowywałem się również w tym czasie kondycyjnie do egzaminu mistrzowskiego, który odbył się trzeciego czerwca (zdany pozytywnie). To wszystko znacznie wydłużyło czas powstawania artykułu.- Komentuje Mateusz.

Gratulujemy Mateuszowi, jak i pozostałym autorom, świetnej publikacji i życzymy jeszcze
więcej sukcesów naukowych!

MM, MZ i GD serdecznie dziękują Ministerstwu Edukacji i Nauki za dofinansowanie w ramach
projektu nr SKN/SP/535370/2022. MM pragnie podziękować Ministerstwu Edukacji i Nauki za
wsparcie finansowe w ramach projektu nr DWD/4/21/2020. MZ i GD serdecznie dziękują Politechnice Śląskiej za udzielenie częściowego wsparcia finansowego w ramach projektów nr 31/010/SDU20/0006-10

Tekst: Mateusz Zygadło, Agnieszka Kicińska

Redakcja: Agniesza Kicińska, Maciej Gdala

Zdjęcia: Mateusz Zygadło

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie