A A+ A++

W dniach od 29 maja do 1 czerwca w Göteborgu (Szwecja) odbyła się konferencja naukowa „Frontiers in Polymer Scienice” poświęcona polimerom i ich zastosowaniom. Wraz z moją koleżanką Zuzą Strugałą mieliśmy szczęście uczestniczyć w tej konferencji w ramach projektu „Najlepsi z Najlepszych  4.0!” finansowanemu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Poza wieloma ciekawymi wykładami obejmującymi szerokie badania nad właściwościami polimerów i ich zastosowaniami  we współczesnych urządzeniach, mieliśmy możliwość przedstawienia wyników naszych badań w trakcie sesji posterowej. Tematem naszych prac badawczych było zastosowanie twardych magnesów neodymowych MQFP oraz aktywowanych krzemionek SBA-15 i MCF jako wypełnienia do biopolimerowych membran w procesie perwaporacyjnego odwadniania alkoholu etylowego. Prace zostały wykonane w zespole badawczym w Katedrze Fizykochemii i Technologii Polimerów pod kierownictwem Pani dr hab. inż. Gabrieli Dudek, prof. PŚ oraz we współpracy z Panią dr hab. inż. Katarzyną Szymańską, prof. PŚ.

Ponadto czas konferencji był również czasem nawiązywania nowych znajomości z naukowcami oraz studentami zarówno z Polski jak i z zagranicy. Największe wrażenie zrobił na mnie wykład Pana profesora Glenn’a Fredricksona z Uniwersytety Sancta Barbara w Kalifornii, który dotyczył otrzymywania asymetrycznych membran metodą mokrej inwersji faz indukowanej działaniem tzw. nierozpuszczalnika. W sposób szczególnych było to związane z moimi zainteresowaniami matematycznymi, gdyż wykład obejmował także modelowanie matematyczne dyfuzji w oparciu o mechanizm Fory’ego – Hugginsa.

Oprócz samej konferencji, mieliśmy też okazję nieco zwiedzić Göteborg i jego atrakcje takie jak rezerwat w Lieseberg, wyspę Archipelagu Göteborskiego – Asperö oraz piękną dzielnicę miasta – Hagę. Podsumowując, był to czas bardzo wyjątkowy zarówno pod kątem naukowym jak i krajoznawczym 😉

Tekst: Paweł Grzybek

Redakcja: Maciej Gdala, Agnieszka Kicińska

Zdjęcia: Paweł Grzybek

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie