A A+ A++

Studenci i doktoranci na naszej uczelni w czerwcu mają bardzo intensywny czas i wcale nie chodzi tutaj o naukę do sesji! 😊 Niedawno odbył się nasz grill i Sesja Posterowa tegorocznych dyplomantów. Jednak podczas tych wydarzeń działy się również inne, bardzo ważne dla naszej społeczności. Przedstawiamy wam kilka wspomnień studentów, którzy byli na konferencjach oraz doktorantki, która wróciła z Australii! Zapraszamy do czytania.

Mgr inż. Magdalena Gwóźdź o stażu, który odbył się od 4.05 do 18.06 

Jako doktorantka na Katedrze Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii miałam wyjątkową możliwość odbycia stażu na renomowanej uczelni Monash University 
w Australii, pod opieką dr Karoliny Matuszek. Staż był możliwy dzięki inicjatywie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach projektu „Partnerstwa Strategiczne”.

Głównym tematem moich badań była analiza właściwości fizycznych materiałów zmiennofazowych pochodzących z prekursorów pochodzenia naturalnego. Opracowanie zrównoważonych materiałów zmiennofazowych jest przedmiotem moich badań, które realizuję w ramach pracy doktorskiej pod opieką prof. Anny Chrobok i dr inż. Aliny Brzęczek-Szafran.  
W trakcie stażu rozwijałam umiejętności w zakresie stosowania różnicowej kalorymetrii skaningowej oraz zdobyłam wiedzę dotyczącą technik dyfrakcji rentgenowskiej, pomocnych w określaniu struktury krystalograficznej badanych materiałów.

Dodatkowo, podczas pobytu w Australii miałam okazję zobaczyć niesamowitą faunę 
i florę tego kontynentu. Od zapierających dech w piersiach krajobrazów, po spotkanie z kangurami, papugami i koalami w ich naturalnym środowisku. Ta podróż dostarczyła mi wspaniałych doświadczeń i z pewnością będę wspominała Australię jako jedno z najlepszych miejsc, jakie miałam okazję odwiedzić.

inż. Łukasz Wujcicki o sympozjum na UMCS

26 czerwca w Lublinie odbyło się XI Ogólnopolskie Sympozjum „Lubelskie Spotkania Studenckie”, realizowane na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Sympozjum to skierowane było głównie dla studentów i doktorantów, na którym można było zaprezentować wyniki swoich badań. Wśród prezentujących znalazł się p. Łukasz Wujcicki, który wygłosił prezentację pt. „Problematyka usuwania fosforu z matrycy wodnej przy użyciu hydrożeli chitozanowych”, a przedstawione zagadnienie realizowane jest od trzech semestrów w ramach projektu PBL- „Inicjatywa doskonałości” w katedrze Chemii Nieorganicznej, Analitycznej i Elektrochemii przez zespół badawczy pod opieką dr hab. inż. Joanny Kluczki. W ramach sympozjum możliwa była publikacja artykułu pokonferencyjnego z omawianego zagadnienia.

Możliwość uczestniczenia w Sympozjum w największej jednostce naukowo-badawczej po prawej stronie Wisły było ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu mogłem poznać ciekawych ludzi i pogłębić swoją wiedzę z zakresu technik sorpcyjnych, a także zapoznać się z zagadnieniami, które obecnie znajdują są w centrum zainteresowania wśród młodych naukowców. Oprócz seminarium, okazją było zwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc tego regionu, w tym historyczny rynek w Lublinie.

Link do sympozjum: Ogólnopolskie Sympozjum "Nauka i przemysł – lubelskie spotkania studenckie" - Strona główna UMCS

Wspomnienia studentów z Brennej

Czworo studentów naszego wydziału wzięło udział w konferencji „The International Students Scientific Conference TalentDetector”. Organizowana była przez Katedrę Materiałów Inżynierskich i Biomateriałów, Wydział Mechaniczny Politechniki Śląskiej oraz Koło Inżynierii Materiałowej Stowarzyszenia Studentów Politechniki Śląskiej w dniu 26.06 w Brennej.

Na konferencji odbyła się sesja posterowa i przedstawione zostało kilka wybranych wykładów uczestników konferencji.

Na konferencji byli:

- Marta Skrzek i Adrianna Wierzbicka z posterem na temat projektowania reaktorów mikrofluidycznych typu „Lab-On-Chip”

 - Kinga Bartel – z posterem “Dedicated calculator for determining critical micelle concentration”.

- Sebastian Górecki z prezentacją na temat badań nad odzyskiem cynku z odpadowych roztworów wodnych

Nasz udział w konferencji finansowany był w ramach przedstawienia wyników projektów PBL.

Konferencja była bardzo ciekawa i można było spotkać wielu studentów prowadzących badania nad różnymi materiałami, oraz nawiązać kontakty z wykładowcami innych wydziałów mających inny punkt widzenia na nasze problemy, w których oferowali swoją pomoc.

Jak sami widzicie, nasi studenci jak i doktoranci, pomimo końca roku akademickiego, nadal rozwijają swoją pasję do chemii i poznawania wielu, ciekawych miejsc, jakimi może zaszczycić nas świat.

Wszystkim studentom, którzy w najbliższych dniach będą się zmagać z egzaminami i zaliczeniami w sesji letniej życzymy połamania piór i uniknięcia “kampani wrześniowej” 😉

Tekst: Agnieszka Kicińska

Redakcja: Agnieszka Kicińska, Maciej Gdala

Zdjęcia: Magdalena Gwóźdź, Łukasz Wujcicki, Sebastian Górecki, 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie