Error: Your upload path is not valid or does not exist: /var/www/html/wp-portal/wp-content/uploads/sites/40014 Ojciec chemii fizycznej Jacobus Van't Hoff - Studenckie Koło Naukowe Chemików przy Wydziale Chemicznym
A A+ A++

https://en.wikipedia.org/wiki/Jacobus_Henricus_van_%27tHoff

Jacobus Henriks van’t Hoff Jr. Urodził się 30 sierpnia 1852 r. w Rotterdamie jako syn lekarza i już od najmłodszych lat  interesował się nauką i przyrodą, był częstym uczestnikiem wycieczek botanicznych, a jego otwartość na filozofię i zamiłowanie do poezji było widoczne już w pierwszych latach szkoły. Wbrew sprzeciwowi ojca podjął studia chemiczne.

Był pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Jego pionierska praca przyczyniła się do odkrycia współczesnych teorii powinowactwa chemicznego, równowagi chemicznej, kinetyki chemicznej i termodynamiki chemicznej. Van't Hoff sformułował teorię czworościanów węgla w swojej broszurze z 1874 roku, kładąc podwaliny pod stereochemię , opisał zjawisko aktywności optycznej, zakładając, że wiązania chemiczne pomiędzy atomami węgla i ich sąsiadami są skierowane w stronę narożników regularnego czworościanu. Podziela za to uznanie francuskiemu chemikowi Josephowi Le Belowi, który niezależnie wpadł na ten sam pomysł. W 1875 roku przewidział prawidłowe struktury allenów i kumulenów oraz ich chiralność osiową. Jest także powszechnie uważany za jednego z twórców chemii fizycznej.

https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/1901/hoff/diploma/

https://en.wikipedia.org/wiki/Jacobus_Henricus_van_%27tHoff

W 1884 van't Hoff opublikował badanie kinetyki chemicznej zatytułowane Études de Dynamique chimique („Studia z mechaniki chemicznej”). Opisał w nim nowe metody wykorzystania wykresów do określenia kolejności reakcji  i zastosowania praw termodynamiki do równowagi chemicznej. . Wprowadził także nowoczesną koncepcję powinowactwa chemicznego. W 1886 roku wykazał podobieństwo zachowania rozcieńczonych roztworów i gazów. W 1887  wraz z niemieckim chemikiem Wilhelmem Ostwaldem założył czasopismo naukowe „Journal of Physical Chemistry”. Pracował nad teorią dysocjacji elektrolitów Svante Arrheniusa i opublikował w 1889 roku fizyczną wiarygodność równania Arrheniusa. W 1896 roku został mianowany profesorem Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie. Jego prace na złożach soli w Stasfurcie przyczyniły się do rozwoju pruskiego przemysłu chemicznego, zmarł 1 marca 1911.

Tekst i redakcja: Maciej Gdala

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie