A A+ A++

11 lutego to ważna data w kalendarzu każdej kobiety zajmującej się nauką. To właśnie wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.
Został on ustanowiony w celu upamiętnienia wkładu kobiet w naukę i technologię oraz promowania równości płci w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki.
Obchody tego dnia obejmują różnorodne działania, takie jak konferencje, warsztaty, dyskusje panelowe, wystawy czy prezentacje naukowe, które mają na celu promowanie osiągnięć kobiet w nauce i technologii, a także analizę wyzwań, z jakimi się borykają. Również w szkołach i uczelniach organizowane są specjalne zajęcia, aby zachęcić dziewczęta do zainteresowania się nauką i technologią oraz pokazać im, że mogą osiągnąć sukces w tych dziedzinach.

Chcielibyśmy w tym artykule przybliżyć wam sylwetki kilku cudownych dziewczyn z naszego wydziału i ich osiągnięcia

Kaja Fołta jest studentką czwartego roku chemii. Specjalizuje się w chemii materiałów, a jej główną pasją są badania nad materiałami polimerowymi, zwłaszcza w kontekście praktycznych zastosowań w medycynie i farmacji. Jest aktywną członkinią Bioelectrochemistry Group, gdzie jest zaangażowana w różne projekty. Brała udział w konferencjach naukowych takich jak ICSMA2023 w Tokio, gdzie prezentowała projekty badawcze obejmujące ocenę biokompatybilności, badania degradacji i projektowanie nośników dla związków przeciwnowotworowych.

Julia Grzonka obecnie Julia prowadzi badania pod okiem dr Macieja Sowy. Wyniki eksperymentów zaprezentowała na Wiosennym Zjeździe Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego 2023. Podczas konferencji zdobyła nagrodę publiczności za poster „Obróbka wykończeniowa stopów aluminium z wykorzystaniem zjawiska iskrzenia miękkiego podczas plazmowego utleniania elektrolitycznego”. Dzięki temu wyróżnieniu, Julia miała możliwość wystąpienia w ramach panelu "Młodzi Naukowcy" na Zimowym Zjeździe SMPTChem 2023. Podczas swojej prezentacji opowiedziała czym dokładnie jest PEO oraz jak później można wykorzystać metale i ich stopy poddane takiej obróbce powierzchni.

Na Wiosennym Zjeździe SMPTChem 2023 również inna członkini Koła i studentka wydziału, została doceniona podczas konferencji przez Komitet Naukowy. Natalia Siodłak dostała nagrodę za najlepszy plakat z badań własnych na studiach I stopnia o „Waloryzacji odpadów przemysłu spożywczego/browarniczego w kierunku otrzymania funkcjonalnych materiałów węglowych”. Oprócz udziału w konferencji, Natalia chętnie angażuje się w życie naszego Koła prowadząc warsztaty dla najmłodszych.

Studentki Wydziału Chemicznego są również współautorkami publikacji naukowych. O Dorocie i jej artykule pisanym pod okiem dr Agnieszki Siewniak pisaliśmy tutaj: https://portal.polsl.pl/sknch/rozmowa_z_dorota_o_publikacji/

Bardzo uzdolnioną absolwentką Wydziału Chemicznego jest mgr inż. Kinga Nowak, która oprócz publikacji może pochwalić się również otrzymała stypendium za znaczące osiągnięcia naukowe przyznane przez Ministra Edukacji i Nauki, na rok akademicki 2022/2023, Nagrodę I-go stopnia otrzymała Pani mgr inż. Kinga Nowak za pracę zatytułowaną "Zastosowanie czwartorzędowych bromków amoniowych i fosfoniowych w procesach utleniania węglowodorów alkiloaromatycznych", której promotorem był Pan dr inż. Dawid Lisicki. Praca magisterska została zwieńczona zgłoszeniem patentowym.

Należy też wspomnieć o uzdolnionych doktorantkach Katedry Technologii Organicznej i Petrochemii m.in. mgr inż. Annie Wolny, mgr inż. Magdalenie Gwóźdź i mgr Angelice Mieszczanin! Po więcej szczegółów zapraszamy na: https://www.facebook.com/techorg.polsl

Agata Kołkowska, która również zajmuje się elektrochemią ma już na swoim koncie bycie współautorka dwóch publikacji! Pisaliśmy o tym w tym artykule : https://portal.polsl.pl/sknch/publikacja_cyrkon_i_nanodiamenty/

Mgr inż. Joanna Wilk, doktorantka Katedry Chemii Nieorganicznej, Analitycznej i Elektrochemii również jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych, a jej praca magisterska „Dobór parametrów ekstrakcji wybranych sulfonamidów ze stałych próbek środowiskowych, wykonaną pod kierunkiem promotora Pani dr hab. inż. Sylwia Bajkacz, prof. PŚ została nagrodzona III miejsce w ogólnopolskim konkursie SITPChem na najlepszą pracę dyplomową z obszaru chemii za lata 2020-2022 https://www.polsl.pl/rch1/aktualnosci/60298/nasza-absolwentka-mgr-inz-joanna-wilk-na-podium-w-ogolnopolskim-konkursie-sitpchem-na-najlepsza-prace-dyplomowa-z-obszaru-chemii-za-lata-2020-2022/?display=4&str=2

Nie zapominajmy również o zastępcy opiekuna głównego naszego Koła, dr Annie Byczek-Wyrostek, która w 2023 roku obroniła doktorat. Pani Ania przeprowadzała syntezę i ocenę aktywności biologicznych wybranych pochodnych kwasu dichloromukowego w warunkach in vitro wobec modelowych linii komórek nowotworowych. Relację z obrony możecie zobaczyć na naszej stronie: https://portal.polsl.pl/sknch/obrona_doktoratu_naszego_opiekuna/

Tekst i redakcja: Agnieszka Kicińska i Maciej Gdala

Zdjęcia: archiwa prywatne Kai Fołty, Julii Grzonki, Doroty Mańki, Agaty Kołkowskiej i Anny Byczek-Wyrostek

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie