A A+ A++

Dnia 7 października nasi członkowie mieli zaszczyt skomponować Noc Naukowców dla naszych najmłodszych badaczy nauki! Wszystkie nasze aktywności odbywały się w Centrum Biotechnologii, gdzie na wszelkie warsztaty przygotowała nas mgr inż. Anna Byczek-Wyrostek, za co z góry bardzo dziękujemy 🙂
Oprócz warsztatów, dzieci mogły pomalować sobie buźki czy zobaczyć pokaźną kolekcję minerałów.

Nasi młodzi naukowcy mieli okazję być Asem w przestworzy... A tak naprawdę poznać, że "wszystkie kw(ASY) mają zasady!" w ramach warsztatów. Młodsze osoby były przede wszystkim zadowolone ostatnim doświadczeniem, gdzie mogły wykonać własnego glutka. Większość dzieci była zachwycona, gdy dowiedziała się, że może zabrać wyprodukowany produkt do domu w uprzednio przygotowanych szalkach Petriego. Bardzo duże wrażenie również robiło drugie doświadczenie, gdzie młodzi laboranci mogli zobaczyć, jak szybko zachodzi reakcja wodorowęglanu sodu z kwaskiem cytrynowym.

Ponadto, pierwsze z doświadczeń w prosty, lecz ciekawy sposób pokazywało młodszym osobom podstawowe właściwości fizyko-chemiczne (m.in. dyfuzję oraz gęstość). Podczas reakcji zabarwionego octu i sodu mogły zauważyć, jak powstający gaz i barwnik wypływa na górę. A wszystko to było pełne kolorów, co w pewien sposób dodawało unikatowości do każdego z doświadczeń!

W trakcie Nocy Naukowców na naszym wydziale, oprócz warsztatów odbyła się wystawa minerałów wraz z pokazami. Na wystawie można było zobaczyć kolekcję naszego zastępcy prezesa Koła, Filipa Wojtasa wraz z pracami naszych studentów, którzy brali udział w organizowanym przez nas konkursie "Chemiczny Kryształ". Oprócz tego w ramach wystawy można było zobaczyć piękne, wyhodowane przez naszego opiekuna Koła kryształy, gdzie samą swoją obecnością wzbudzały ekscytację i zachwyt. Podczas ekspozycji, można było posłuchać ciekawostek dotyczących minerałów, zobaczyć je z bliska pod mikroskopem oraz podziwiać piękne, chemiczne ogrody hodowane na miejscu w trakcie wydarzenia.
"Cieszy mnie tak liczna frekfencja i zainteresowanie tematyką minerałów. Liczę na to, że w przyszłym roku odwiedzi nas jeszcze więcej ludzi, którzy chcieliby słuchać mojej paplaniny". - komentuje Filip Wojtas, który koordynował pracę nad wystawą oraz pokazami, związane z jego "kamyczkami" 🙂

A w ramach przerwy pomiędzy atrakcjami, najmłodsi mogli sobie wytatuować różne wzorki na naszym stanowisku! "Współpraca z dziećmi nigdy nie jest nudna! Na tegorocznej Nocy Naukowców wraz z Agnieszką otrzymałyśmy bardzo ważne zadanie…rozweselanie poprzez malowanie dziecięcych twarzy i spełnianie ich małych artystycznych marzeń. 

Nasze stanowisko mieściło się w holu Centrum Biotechnologii, gdzie witałyśmy każdą nowoprzybyłą grupę dzieci, opiekunów i rodziców. Z początku najmłodsi byli trochę nieśmiali, ale gdy odkryli jak dużo wzorów i kolorów możemy im zaproponować, coraz chętniej do nas przychodzili. Nawet nie zorientowałyśmy się kiedy a wokół nas co chwilę gromadziła się ogromna ilość zarówno dziewczynek jak i chłopczyków, którzy w przerwach między warsztatami chcieli przyozdobić swoje buzie, ręce, a nawet nogi tatuażami, rysunkami lub świecącymi kryształkami.

 

"Malowałyśmy z Agnieszką wszystko, od małych prostych serduszek i kwiatków po pokemony, syrenki czy spidermany. Cieszyła nas każda roześmiana buzia i podziękowania, które dostawałyśmy od każdego dziecka po skończeniu malowania naszych małych dzieł sztuki." - komentuje Natalia Siodłak, jedna z artystek na tegorocznej edycji 🙂

A dla starszych poszukiwaczy wiedzy, przygotowaliśmy warsztaty, gdzie odrywaliśmy kolory tęczy - tak jak w słynnym powiedzeniu "Czemu patrzysz żabo zielona na głupiego Fanfarona?".
Młodzi laboranci mogli zobaczyć, ile kolorów naprawdę znajduje się w markerze poprzez doświadczenie na płytce do chromatografii cienkowarstwowej, czy zobaczyć kolory tęczy w ramach wszelkiej maści reakcji (pamiętacie kameleona? 🙂 )
Na samym końcu warsztatów uczestnicy mogli wykonać tradycyjnie swojego glutka i dodatkowo mydełko do mycia 🙂

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, że przybyli do nas odkrywać naukę w ramach Nocy Naukowców! Oprócz tego dziękujemy wszystkim studentom oraz mgr inż. Annie Byczek-Wyrostek za przygotowanie nocy, gdzie zamiast spadających gwiazd mieliśmy okazję dotknąć, doświadczyć a przede wszystkim - zobaczyć piękno nauki!

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu i do zobaczenia za rok!

 

Tekst: Agnieszka Kicińska, Filip Wojtas, Natalia Siodłak

Redakcja: Maciej Gdala

Zdjęcia: Weronika Kołodziej

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie