A A+ A++

W dzisiejszych czasach edukacja wyższa nie ogranicza się już tylko do zasiadania na wykładach i zdobywania wiedzy, ale stwarza także niezwykłe możliwości rozwoju i eksploracji naukowej dla studentów. Dlatego też z ogromną przyjemnością przedstawiamy Wam artykuł poświęcony dwóm wyjątkowym studentom, którzy swoim zaangażowaniem, pasją i ciężką pracą osiągnęli coś, co wielu uważa za niedościgniony cel – opublikowali własne publikacje naukowe.

Klaudia Szatan jest studentką chemii, która w lutym przyszłego roku przystąpi do obrony swojej pracy inżynierskiej. Jej praca w zespole dr inż. Tomasza Jarosza zaowocowała publikacją dotyczącą pirotechnicznych kompozycji opóźniających. Głównym autorem pracy jest mgr inż. Kinga Łysień.

Celem pracy było zbadanie możliwości zastosowania nadtlenku baru jako przyjaznego dla środowiska środka utleniającego, ocena składu produktów spalania opracowanych pirotechnicznych kompozycji opóźniających (PDCs) oraz dostarczenie informacji na temat wpływu zużytego paliwa metalicznego na (Mg, Al, Fe lub Cu) na właściwości tych PDC.

Drugim studentem, a jednocześnie koordynatorem ds. sekcji popularnonaukowej w naszym kole jest Kacper Gall.
Kacper razem z naszymi członkami - Polą Branecką oraz Mateuszem Słaboniem opublikował swoje wyniki badań, które były prowadzone we współpracy z Instytutem metali nieżelaznych Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tematyką badań było zbadanie gęstości i rozpuszczalności związków nadrenowych.

Ren jest powszechnie stosowany jako dodatek do superstopów na bazie niklu i kobaltu. Ich odporność na temperaturę i korozję sprawia, że nadają się do produkcji turbin w lotnictwie cywilnym i wojskowym, zaworów bezpieczeństwa na platformach wiertniczych oraz narzędzi pracujących w temperaturach przekraczających 1000 °C. Czystość komercyjnych soli renu jest bardzo ważna. Potas, który jest szczególnie niepożądanym pierwiastkiem, można usunąć poprzez rekrystalizację. 

Kacper skromnie skomentował, że dla niego publikacja to przede wszystkim opublikowanie swoich wyników badań. 

Studenci, którym przyszło nam poświęcić uwagę, nie tylko udowodnili, że możliwe jest łączenie nauki z życiem studenckim, ale także zaskoczyli świat naukowy swoimi osiągnięciami.  Życzymy im jak najwięcej owocnych badań naukowych!

Tekst: Agnieszka Kicińska

Redakcja: Maciej Gdala

Zdjęcia: Weronika Kołodziej

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie