A A+ A++

Rys. 1 Schemat spektrometru mas z analizatorem https://pl.wikipedia.org/wiki/Spektrometria_mas

Historia spektrometrii mas rozpoczęła się wraz z badaniami wielu naukowców nad przewodzeniem prądu elektrycznego przez gazy i związanym z tym blaskiem. W 1886 r. Eugen Goldstein odkrył promieniowanie anodowe (kanalikowe), a w 1898 r. Wilhelm Wien zauważył, że promieniowanie załamane w silnym polu magnetycznym rozszczepia się na osobne wiązki. Odkrył, że gdy gaz był rozładowywany pod niskim ciśnieniem, za otworami w anodzie pojawiała się poświata. Badania takie, prowadzone przez Josepha Johna Thomsona z Cambridge University, doprowadziły do ​​odkrycia elektronu w 1897 roku. Za te badania Thomson otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1906 roku. W 1899 roku Wilhelm Wien wprowadził urządzenie (separator wiedeński), w którym poruszające się w prostopadłym polu elektrycznym i magnetycznym jony, emitujące jony z określoną prędkością, były odchylane w samym polu magnetycznym, rozdzielając się według stosunku ładunku i masy. Wien stwierdził, że stosunek ładunku do masy zależy od rodzaju gazu w rurze. W 1911 roku Thomson ulepszył system wiedeński, zmniejszając ciśnienie i stworzył spektrograf masowy. Za pomocą spektrografii mas odkrył izotopy neonu w 1913 r.

Na początku XX wieku Thomson odkrył, że promienie katodowe (wiązki elektronów) mogą być odchylane przez pole elektrostatyczne. Urządzenie, w którym zaobserwowano to zjawisko, jest prekursorem spektrometru mas. Thomson nie ograniczył się do obserwacji uginania wiązki elektronów, ale zaczął badać uginanie wiązek różnych jonów. Badania te doprowadziły do ​​powstania pierwszego spektrometru mas w latach 1899-1911, który Thomson nazwał spektrografem parabolicznym. W tym urządzeniu jony były wystawione na działanie równoległych pól elektrycznych i magnetycznych, co powodowało odchylenia ich trajektorii. Jony o różnych energiach charakteryzowały się różnymi odchyleniami w kierunku równoległym do linii pola, a jony o różnym pędzie w kierunku prostopadłym do linii pola. Detektorem spektrometru Thomsona była klisza fotograficzna lub ekran fluorescencyjny. Jony o takim samym stosunku m/z tworzyły na ekranie obraz w postaci paraboli o określonym parametrze; pojawienie się kilku parabol o różnych parametrach było dowodem na istnienie izotopów.

Rys. 2 Replika spektrometru Thomsona
https://pl.wikipedia.org/wiki/Spektrometria_mas

Rys. 3 Wysokorozdzielczy spektrometr mas https://pl.wikipedia.org/wiki/Spektrometria_mas

Po I wojnie światowej kolega Thomsona, Francis William Aston, zbudował spektrometr mas o znacznie wyższej rozdzielczości. Spektrometr ten umożliwił obserwację izotopów. Aston otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1922 roku za budowę spektrometru mas i odkrycie wielu nieradioaktywnych izotopów. W tym samym czasie Arthur Jeffrey Dempster, podobnie jak Aston, pracował nad analizatorem magnetycznym. Dempster opracował również metodę jonizacji substancji za pomocą prądu elektronowego (źródło jonów NO), która jest nadal w użyciu.

Thomson, Aston i Dempster położyli teoretyczne podstawy dla rozwoju spektrometrii mas. Dziś, ponad sto lat po pierwszych eksperymentach Thomsona, spektrometry mas są nieodzownym narzędziem w pracy fizyków, chemików, biologów i lekarzy prowadzących badania naukowe na Ziemi i w kosmosie. Spektrometry masowe są coraz częściej wykorzystywane w przemyśle, wojsku, organach ścigania i innych instytucjach. Biologia molekularna jest jedną z dziedzin, które szeroko wykorzystują spektrometrię mas. Analiza wielkocząsteczkowych biopolimerów, takich jak białka i kwasy nukleinowe, nie byłaby możliwa bez łagodnych metod jonizacji – elektrorozpylania (ESI) i desorpcji laserowej wspomaganej matrycą (MALDI). W 2002 roku Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii Johnowi Fennowi i Koichi Tanace za zastosowanie metod lekkiej jonizacji w badaniu biopolimerów wielkocząsteczkowych.

Rys. 4  Spektrometr MALDI-TOP ze zwierciadłem jonowym https://pl.wikipedia.org/wiki/Spektrometria_mas

Tekst i redakcja: Maciej Gdala

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie