A A+ A++

Jego pełne imię i nazwisko brzmiało: Lorenzo Romano Amadeo Carlo Avogadro, hrabia Quaregna e Cerreto, ale zawsze podpisywał się Amadeo Avogadro. Pochodził z rodziny o tradycjach prawniczych, członkowie jego rodziny zajmowali wysokie stanowiska w aparacie państwowym i sądownictwie, ojciec był prawnikiem i senatorem. Ponadto, zgodnie z rodzinną tradycją, ukończył studia prawnicze i rozpoczął pracę jako prawnik. Znał literaturę francuską, angielską i niemiecką oraz literaturę grecką i łacińską. Zainteresował się jednak naukami przyrodniczymi, kształcił się i rozpoczął samodzielne eksperymenty fizyczne i chemiczne. W 1806 roku opublikował wyniki swoich eksperymentów elektrycznych w Journal de Physique. W 1809 został profesorem filozofii przyrody w Liceum w Vercello, w 1820 profesorem fizyki matematycznej na Uniwersytecie w Turynie, ale między 1822 a 1834, kiedy uniwersytet został zamknięty, Avogadro wrócił do prawa.

Był żonaty z Felicitą Mazé, która urodziła mu 6 synów. Oprócz pracy prawniczej i naukowej brał również czynny udział w pracach Komisji Wychowania, Miar i Wag oraz Komisji Meteorologii. Jednocześnie nigdy nie zabiegał o chwałę, za życia był mało znany, po śmierci tylko krótko wspominano, że był człowiekiem domowym, religijnym i pokojowym. W 1850 roku, w wieku 74 lat, przeszedł na emeryturę jako profesor Uniwersytetu Turyńskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amedeo_Avogadro

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amedeo_Avogadro

Jego badania zaowocowały pionierską pracą nad liczbą cząsteczek znaną dziś jako prawo Avogadra. Wprowadził także pojęcia gramatomu i gramcząsteczki oraz wynalazł metodę określania masy atomowej i masy cząsteczkowej. Wyniki swojej pracy opublikował w Journal de Physique. Jednak wszystkie jego publikacje przeszły niezauważone, zaledwie 4 lata po jego śmierci inny włoski chemik, Stanislao Cannizzaro, przedstawił pionierskie znaczenie pracy Avogadro na kongresie chemików niemieckich w Karlsruhe, który rozwiązał ważne problemy ówczesnych chemików. Jak później napisał Lothar Meyer, „po przeczytaniu dzieł Avogadra wszelkie wątpliwości zniknęły, a ich miejsce zajęła spokojna pewność”. Liczba Avogadra cząsteczek w jednym molu gazu (zwana od 1909 roku liczbą Avogadra) jest jedną z podstawowych stałych fizycznych.

Grafika wykorzystana na stronie głównej wzięta ze strony: https://www.dlaucznia.pl/lekcja/chemia,stechiometria,mol-i-liczba-avogadra,mol-i-liczba-avogadra-wzory-i-definicje

Tekst i redakcja: Maciej Gdala

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie