20 lutego 2024 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyły się Dni Nauki Polskiej w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Przedstawiciele śląskich uczelni, w tym Politechniki Śląskiej, prezentowali swoje osiągnięcia naukowe i inicjatywy edukacyjne. Odbyły się również dwie debaty:
- Nauka i edukacja jako główny instrument transformacji regionów na przykładzie Śląska - poprowadził prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ds. współpracy międzynarodowej i krajowej.
- Demokracja i wykład pt. „Zazieleniamy węglowe serce Europy”.
Z ramienia Politechniki Śląskiej głos zabrał prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – prorektor ds. nauki i rozwoju.
Zaprezentowano również wystawę "Where The Mountains Are Upside Down And Inside Out" oraz etiudy filmowe studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.
Celem wizyty było promowanie wydarzenia ESK 2024 i budowanie międzynarodowych partnerstw. Udział w wydarzeniu był doskonałą okazją do prezentacji dorobku śląskich uczelni i nawiązania kontaktów z naukowcami i politykami z całej Europy.
Z okazji Dnia Nauki Polskiej w ramach EMNK 2024 przygotowano publikację "50 wybitnych osiągnięć śląskiej nauki".
Publikacja prezentuje przegląd badań naukowych i inicjatyw z obszaru sztuki realizowanych przez śląskie uczelnie w ciągu ostatnich 10 lat. Wśród wyróżnionych znalazły się również osiągniecia członków Naszego Wydziału!
Prof. dr hab. inż. Wojciech Simka: Innowacyjne bioaktywne warstwy tlenkowe na tytanie i jego stopach dedykowane medycynie i weterynarii
W wyniku badań opracowano technologię obróbki powierzchni tytanu i jego stopów poprzez plazmowe utlenianie elektrolityczne. Dzięki tej metodzie otrzymuje się dobrze przylegające, homogeniczne i jednorodne warstwy tlenkowe, które następnie wzbogaca się biogodnymi pierwiastkami (np. fosfor, wapń). Dzięki implantom modyfikowanym PEO następuje szybsze narastanie osteoblastów i fibroblastów oraz krystalizacja hydroksyapatytu. Wspomaga to proces osteointegracji i trwałego zrostu implantu z kością co jest niezwykle istotne, jeśli tak zmodyfikowany implant ma pozostać w organizmie jak najdłużej.
Film na temat implantów można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=f_5RL4M85Bs
Prof. dr hab. inż. Sławomir Boncel: Nanorurki węglowe – funkcjonalny komponent w kamuflażu militarnym oraz tekstronice dla telemedycyny
Efektem badań było opracowanie metod wytwarzania nanowłókien, nanopowłok oraz nanokompozytów o unikalnych właściwościach. Nanorurki węglowe (CNTs) posiadają unikatowe, wysokie przewodnictwo cieplne i elektryczne, w porównaniu z metalami oraz wysoką wytrzymałośc mechaniczną. Nanomateriały wykorzystujące CNTs są stosowane jako komponent do siatek maskujących sprzęt czy ludzi. Dodatkowo badanie potencjału wykorzystania CNTs w elektronice pozwoliło na stworzenie izolowanych ścieżek przewodzenia i wydrukowania elektrod, które zostały użyte na specjalnie przygotowanej koszulce. Dzięki takiemu systemowi można rejestrować, monitorować i przesyłać sygnał zarówno EKG jak i KTG.
Film o koszulce EKG można obejrzeć tutaj: https://www.polsl.pl/rch/aktualnosci/43087/od-nanorurki-weglowej-do-koszulki-nano-ekg/?display=4&str=2
Tekst i redakcja: Agnieszka Kicińska i Maciej Gdala
Zdjęcia: Agnieszka Kicińska