A A+ A++
Tworzymy Innowacje

Tworzymy Innowacje Projekt finansowany przez MNiSW dla SKN "Budownictwo Pozaziemskie"

W ramach programu SKN Tworzą Innowacje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2025 roku przyznało SKN "Budownictwo Pozaziemskie" finansowanie projektu:

STWORZENIE SYMULANTU REGOLITU KSIĘŻYCOWEGO

Czas trwania: 12 miesięcy
Lokalizacja: Wydział Budownictwa, Politechnika Śląska
Kierownik projektu: dr inż. Dawid MROZEK
Dofinansowanie: 25 180zł

Celem projektu jest opracowanie zamiennika regolitu księżycowego, który pod względem składu ziarnowego, mineralnego oraz chemicznego będzie odpowiadał składowi „ziemi księżycowej”. Podstawą symulantu będzie mączka bazaltowa, stanowiąca element odpadowy w kamieniołomach bazaltowych. Charakterystyczną cechą regolitu jest znaczący, ponad 60% udział klasy ziarnowej poniżej 0,063 mm, dlatego niezbędnym urządzeniem w projekcie będzie przesiewacz pneumatyczny wraz z zestawem sit o mniejszym oczku. Umożliwi to wyodrębnienie odpowiednich wielkości ziaren oraz ich późniejsze łączenie w proporcjach adekwatnych do składu regolitu księżycowego. Równolegle prowadzone będą badania mikroskopowe, które umożliwią śledzenie i ewentualną korektę składu mineralnego (np. dodatek ilmenitu) oraz wygląd ziaren, a także badania pod kątem właściwości fizycznych (gęstość nasypowa) oraz mechanicznych (wytrzymałość na ścinanie, kąt tarcia wewnętrznego, kohezja). W celu badania kąta tarcia wewnętrznego planowana jest budowa stanowiska do badań, które wyposażone będzie w kamerę cyfrową. Kompleksowe podejście wymaga monitorowania składu chemicznego, który będzie realizowany poprzez metodę analityczną XRF. Zastosowanie jej wymaga użycia odpowiednich i dedykowanych standardów kalibracyjnych, które stanowią bazę prawidłowego oznaczenia składu odpowiednika regolitu księżycowego. 

Głównym rezultatem projektu będzie możliwość wykorzystania autorskiego zamiennika regolitu księżycowego do stworzenia materiałów konstrukcyjnych pod bazę księżycową w celu przeprowadzenia badań wytrzymałościowych. Efektem takich eksperymentów będzie uzyskanie niezbędnych parametrów materiałowych do projektowania numerycznego. 

Dalekosiężnym celem projektu jest przygotowanie symulantu regolitu księżycowego oraz ewentualnie marsjańskiego do komercyjnej sprzedaży. Będzie on wykorzystywany zarówno do celów badawczych (tworzenie materiałów konstrukcyjnych, jako podłoże do ćwiczeń łazików itp.), a także jako materiał kolekcjonerski dla osób prywatnych. 

Rezultaty badań spopularyzowane zostaną na konferencji Space Resources Conference. Jest to 3-dniowe wydarzenie, które skupia się nie tylko na przyszłych koncepcjach i nowych wizjach, ponieważ wskazuje, jak wykorzystać obecne wyniki badań w zakresie wydobycia zasobów kosmicznych, transportu i produkcji w kosmosie oraz jak rozwijać osady na Księżycu i Marsie. Poprzednie konferencje Space Resources przyciągnęły wielu badaczy i praktyków z pokrewnych dziedzin z całego świata. W ramach wydarzenia możliwy jest udział studentów w konkursie Research Pitching Competition. Jest to wyjątkowa okazja do zaprezentowania swoich badań zróżnicowanej publiczności i otrzymania cennych informacji zwrotnych od doświadczonych sędziów w celu poprawy umiejętności prezentacji. 

Co osiągnęliśmy?

  • Prace przygotowawcze: Rozeznanie rynku i przegląd literaturowy.

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie