A A+ A++

 

W kwietniu 2016r. „Silesian” miał możliwość zwiedzania cementowni i kopalni wapienia grupy Górażdże Cement SA. Oprócz wiedzy z nowoczesnych technologii przemysłu cementowego, czy geologii regionu, studenci jak zwykle wrócili bogatsi również o okazy!

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geologów „Silesian” mogli zwiedzać cementownię i kamieniołom wapienia w ramach „Veni, vidi, vici” Biura Karier Studenckich Politechniki Śląskiej i uprzejmości firmy Górażdże Cement SA.

Wyjazd rozpoczął się od zapoznania się ze strukturą cementowni. Była to dobra okazja do zobaczenia w praktyce, w jaki sposób wykorzystywane są surowce skalne. Cementownia w Choruli znajduje się obecnie w czołówce największych i najnowocześniejszych cementowni w Europie, dlatego jej zwiedzanie było niesamowitym przeżyciem. Studenci zapoznali się z liniami produkcyjnymi wypału klinkieru, między innymi z młynami cementu oraz piecami obrotowymi do wypału klinkieru.

Po zakończeniu wizyty w cementowni nadeszła pora na najbardziej ekscytującą część wyjazdu, czyli wizytę w kamieniołomie. Kopalnia „Górażdże” jest największą kopalnią w grupie Górażdże Cement SA. Wydobywa się w niej rocznie od 3,5 do 4 milionów ton wapieni.

Kopalnia jest zlokalizowana na zachodnim krańcu masywu Chełmu. Eksploatacja wapieni triasowych odbywa się w dwóch wyrobiskach – zachodnim i wschodnim, oraz na dwóch poziomach górnym i dolnym. Górny utworzony jest z warstw wapieni terebratulowych i karchowickich. Poziom dolny stanowią warstwy górażdżańskie. Wapienie terebratulowe i karchowickie przeznaczone są w całości do produkcji cementu w dopiero, co zwiedzanej przez członków koła cementowni. Natomiast warstwy górażdżańskie wykorzystywane są w większości do produkcji wyrobów wapienniczych.

Podczas wizyty w kamieniołomie studenci na własne oczy mogli zobaczyć, w jaki sposób urabiane jest złoże. Około godziny 14, po wcześniejszym przygotowaniu, odbyło się strzelanie. Kto nigdy nie przeżył tego na własne oczy, ten musi wierzyć nam na słowo, że jest to niezapomniane przeżycie i widok.

Oprócz obserwacji urabiania metodą robót wiertniczo-strzałowych studenci mogli zadawać pytania przebywającemu na miejscu geologowi. Oprócz tego zostali zapoznani z profilem działalności kopalni oraz ze sposobami rekultywacji wyrobisk.

Pobyt w kamieniołomie został wzbogacony podejściem pod ścianę wyrobiska, gdzie każdy poszukiwał ciekawych okazów i skamieniałości.

 

 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie