A A+ A++

STRZEGOM 

14 kwietnia 2023 roku to deszczowy dzień, zwłaszcza w zachodniej części Polski. Pomimo niesprzyjającej aury wyruszyliśmy na Przedgórze Sudeckie w poszukiwaniu minerałów fluorescencyjnych w masywie granitoidowym Strzegom-Sobótka. Głównym punktem programu był kamieniołom granitu Żółkiewka w Strzegomiu, należący do firmy Globgranit. Mogliśmy zejść na najniższy poziom wyrobiska, by zapoznać się z metodami eksploatacji bloków granitu z masywu skalnego. Na najwyższym poziomie znaleźliśmy bloki kryjące mineralogiczne skarby, podjęliśmy więc natychmiastową eksploatację. Wprawdzie nie znaleźliśmy minerałów posiadających właściwości fluorescencyjne, ale zdobyliśmy okazy kwarcu dymnego, ametystu, skaleni, epidotów, stylbitu, desminu i kilku innych minerałów.

 

 

Ze Strzegomia udaliśmy się do Mikołajowic, gdzie w opuszczonym (i mocno zaśmieconym) kamieniołomie obserwowaliśmy ściany zbudowane z bazaltów miocenu, z charakterystycznym ciosem słupowym.

Ostatnim przystankiem na trasie naszej wycieczki był nieczynny już kamieniołom kwarcu na Wzgórzu Kwarcowym w Taczalinie. Eksploatowane tu było złoże kwarcu w obrębie żyły przecinającej skaolinityzowane gnejsy proterozoiczne. Miąższość żyły osiąga miejscami nawet 30 m.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie