Przedgórze Sudeckie 2024
30 sierpnia 2024 roku, dzięki uprzejmości naszego absolwenta, p. Sebastiana Klufasa, został zorganizowany „wakacyjny” wyjazd członków naszego Koła na Przedgórze Sudeckie.
Pierwszym punktem programu była Kopalnia Surowców Mineralnych „Byczeń” (powiat ząbkowicki), gdzie wydobywane są holoceńskie piaski i żwiry terasy zalewowej – w obrębie doliny Nysy Kłodzkiej. Eksploatacja odbywa się spod zwierciadła wody, za pomocą tzw. refulerów (na zdjęciu pogłębiarka wieloczerpakowa). Pewną przeszkodą w eksploatacji (ale za to – ciekawostką geologiczną) są pnie drzew (dębów). Dęby rosły tu w holocenie, w okresie borealnym (9000 – 8000 lat temu) i atlantyckim (8000 – 5000 lat temu). Wyrywane z korzeniami, podczas wielkich powodzi, były przysypywane osadami rzecznymi. W wyniku reakcji garbników, zawartych w drewnie, z solami żelaza obecnymi w wodzie lub osadzie, oraz krystalizacji w ścianach komórkowych substancji mineralnych, nastąpiła zmiana ich barwy i struktury. Obecnie drewno tzw. „czarnych dębów” jest chętnie wykorzystywane jako ekskluzywny materiał do wyrobu mebli.
Druga na naszej trasie znalazła się Kopalnia Piława Górna, która jest jednym z najnowocześniejszych odkrywkowych zakładów górniczych w Polsce, eksploatujących jedno z największych w Polsce złóż surowca do produkcji kruszywa łamanego, używanego między innymi przy budowie dróg i autostrad. Kopalnia Piława Górna należy do Kompanii Górniczej Sp. z o.o. w ramach Grupy Polskie Górnictwo Skalne (GPGS), założonej w 1993 r.
Skały wydobywane w Piławie Górnej to migmatyty i amfibolity, należące do masywu Gór Sowich. Powstały one w wyniku metamorfizmu średniego stopnia i ultrametamorfizmu (obejmującego topienie skał), którym poddane zostały starsze skały osadowe i magmowe. Wiek skał wyjściowych migmatytów jest oceniany na ok. 500 mln. lat temu. W wyniku pogrążenia na duże głębokości (w górnym dewonie – ok. 395-370 mln lat temu) powstały gnejsy migmatyczne. Złoże przecinają żyły pegmatytów granitoidowych, tzw. systemu „Julianna”, bogate w mineralizację. W kamieniołomie Piława Górna oznaczono ponad 100 minerałów, w tym berylu, czarnego turmalinu, granatów, skaleni, kwarcu i wielu innych. Minerały, które stamtąd przywieźliśmy zobaczycie w Muzeum Geologii Złóż.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była dawna kopalnia niklu w Szklarach k. Ząbkowic Śl. Serpentynity, które są podstawową skałą budującą masyw Szklar, zawierają zwykle od 0,18 do 0,28% niklu. To zdecydowanie za mało, żeby traktować je jako rudę tego metalu. Jednak duża część masywu to skała w dużym stopniu zwietrzała pod wpływem czynników chemicznych. Dzięki temu, w centralnej części masywu zwietrzeliny zawierają od 0,15 do 0,80% niklu, a na niektórych obszarach do 1,5%. Dziś, na terenie dawnej kopalni rud niklu można znaleźć żyłki intensywnie zielonego chryzoprazu i opale. Więcej informacji znajdziecie na: https://geopark.org.pl/