W 2023 roku niektórzy członkowie naszego Koła realizowali projekt pt. „Wzbogacenie kolekcji minerałów fluorescencyjnych wraz z ich ekspozycją”, dofinansowany ze środków na działalność kół naukowych. Projekt był kontynuacją wcześniejszych prac nad niewielką, przenośną wystawą minerałów fluorescencyjnych, służącą do celów dydaktycznych.
Poszukiwania rozpoczęto w zbiorach Muzeum Geologii Złóż, na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Była to tytaniczna praca, polegająca na przejrzeniu setek pudełek z minerałami, znajdujących się w magazynach muzeum. Niektóre pudełka, w których mogły potencjalnie znajdować się minerały o właściwościach luminescencyjnych były przewożone do sali dydaktycznej, gdzie następowało ich wielogodzinne sprawdzanie za pomocą latarek UV o różnej długości fali.
Dalsze poszukiwania miały już inny charakter – terenowy. Najwięcej minerałów charakteryzujących się fluorescencją jest znanych z masywu granitoidowego Strzegom-Sobótka. Zebrane przez nas okazy pochodzą z kamieniołomów: Żółkiewka, Żbik i Zimnik. Niezapomnianych wrażeń (i okazów świecącego gipsu) dostarczyła też wizyta w Kopalni Gipsu i Anhydrytu Sp. z o.o. w Niwnicach.