Historia Studenckiego Koła Geologów „Silesian” rozpoczyna się w roku 1982, gdy na pomysł jego stworzenia wpadł ówczesny Dyrektor Instytutu – profesor Wiesław Gabzdyl. Swoją nazwę koło zawdzięcza pierwszej opiekunce – dr Helenie Czaporowskiej. Później jej miejsce zajął mgr inż. Bronisław Nowak, natomiast od 1991 roku, do dnia dzisiejszego, opiekę nad ambitnymi studentami sprawuje dr hab. inż. Małgorzata Labus.
Przez ponad 40 lat działalności Koła, przewinęło się przez nie wielu studentów, a co za tym idzie różne akcje prowadzone przez Koło. Koła studenckie są tego typu organizacjami, że ich działalność w pełni uzależniona jest od aktywności ich członków.
SKNG „Silesian” powstało, aby umożliwiać studentom Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej pogłębianie wiedzy na tematy związane z ich studiami. Koło skupiało się na umożliwianiu praktycznego poznania zagadnień przedstawianych na zajęciach, przede wszystkim – na organizowaniu wyjazdów terenowych, połączonych z praktyką, której nigdy nie za wiele. Dlatego też co roku organizowanych było przynajmniej kilka wyjazdów terenowych, w tym wyjazdów naukowych do zakładów górniczych, czy innych związanych z geologią. Były to wyjazdy krajowe i zagraniczne. W ostatnich latach członkom Koła udało się zorganizować między innymi:
- Liczne wyjazdy terenowe i naukowe:
- Góry Świętokrzyskie (kilka wyjazdów): kamieniołomy, odsłonięcia, wąwozy,
- Rudno koło Krzeszowic,
- Dolny Śląsk: kamieniołomy, skały i odsłonięcia dolnośląskie,
- Sudety: Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Rudawy Janowickie, Góry Sowie, Wałbrzyskie, a także Góry Kaczawskie
- Łuk Mużakowa – Geopark,
- Tatry,
- Beskid Śląski,
- Góry Opawskie – strona polska i czeska: eksploracja jaskiń, sztolnia speleoterapeutyczna, tereny dawnej eksploatacji złota,
- Płaskowyż Głubczycki: kamieniołomy Chomiąża, Nowa Cerekwia, Braciszów,
- Czechy: Bruntal, Budziszów
- Góra Świętej Anny,
- Niegowonice koło Zawiercia – kamieniołom
- A oprócz tego:
- Kopalnie: kopalnia miedzi Polkowice-Sieroszowice, kopalnia cynku i ołowiu Pomorzany, kopalnia węgla kamiennego Borynia-Zofiówka, kopalnia węgla kamiennego Bolesław Śmiały,
- Racibórz, na zaproszenie Geofizyki Kraków – sondowanie sejsmiczne,
- Obserwatorium Sejsmiczne w Raciborzu, muzeum
- Uzdrowisko Ustroń, Dolina Białej Wisełki – poznanie metod poszukiwania, pozyskiwania i uzdatniania wód mineralnych,
- Kopalnie zabytkowe w Tarnowskich Górach, Złotym Stoku, liczne muzea geologiczne, górnicze itp.
- Konferencje naukowe:
- Międzynarodowa Konferencja Geologiczna we Lwowie. Wygłoszone referaty to: „Selected micro-fauna of Barbara level of Upper Silesian Coal Basin” (Rafał Przybylok, Przemysław Zelewski), „Perspectives of shale gas exploitation in Poland” (Barbara Kubacka, Ewelina Janiga),
- Liczne konferencje wydziałowe i uczelniane.
I Studencka Konferencja Naukowa Geo-Flow
II Studencka Konferencja Naukowa Geo-Flow
Oprócz tego członkowie Koła brali udział w organizacji Giełdy Minerałów na naszej uczelni, a także w Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. Dodatkowo dzięki nawiązaniu współpracy z Obserwatorium Sejsmicznym w Raciborzu mogliśmy zaprezentować swoją wystawę dotyczącą budowy geologicznej Ziemi Raciborskiej. Koło miało też swoje stoisko na Raciborskich Dniach Nauki i Techniki.
Najnowsza historia Koła „Silesian” właśnie się tworzy, za sprawą nowego pokolenia studentów górnictwa i geologii. Jeśli chcesz ją tworzyć razem z nami ? DOŁĄCZ DO NAS!