W ramach realizacji projektu pt. „Opracowanie ekspozycji geologicznej w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie” wybraliśmy się w październiku 2024 roku w Góry Świętokrzyskie, znane ze świetnie rozwiniętej edukacji geologicznej, aby zaczerpnąć inspiracji do wykonania założonych w projekcie zadań.
W trakcie trzydniowego wyjazdu odwiedziliśmy m.in. Kopalnię Kwarcytu Wiśniówka, która nadzorowana jest przez francuską spółkę Eurovia S.A. Wbrew nazwie, surowiec, który jest tam eksploatowany to nie kwarcyt, a piaskowiec kwarcytowy górnego kambru. Stanowisko to znane jest z występowania licznych struktur sedymentacyjnych, m.in. ripplemarków; a także rzadkich minerałów: waryscytu i wawelitu.
Na polach zlokalizowanych na południe od Chęcin poszukiwaliśmy krzemieni pasiastych występujących w obrębie wapieni górnej jury.
W kolejnym dniu odwiedziliśmy skansen – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, a następnie Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Masyw Miedzianki zbudowany jest z dewońskich wapieni należących do dewonu środkowego – górnego żywetu oraz dewonu górnego – dolnego franu, wchodzących w skład południowego skrzydła antykliny chęcińskiej. Na dawnych hałdach – pozostałościach po działalności górniczej – udało nam się znaleźć naloty malachitu i azurytu – minerałów strefy wietrzeniowej.
Drugi dzień naszego pobytu w Górach Świętokrzyskich zakończyła wizyta w jaskini Raj.
Ciekawym wydarzeniem było zwiedzenie Centrum Geoedukacji na Wietrzni w Kielcach, gdzie w przystępny sposób pokazano dzieje geologiczne regionu świętokrzyskiego. Ostatnim punktem naszego wyjazdu był kamieniołom w Rzeżuśni, gdzie eksploatowano wapienie i margle górnej kredy. Osady te obfitują w skamieniałości gąbek, jeżowców i małży.