DZIAŁALNOŚĆ
Koło Naukowe Geologów „Silesian” działa na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, przy Katedrze Geologii Stosowanej Politechniki Śląskiej. Zrzesza studentów, którzy bardziej niż inni, pasjonują się geologią i naukami pokrewnymi.
Działalność koła ma na celu poszerzanie wiedzy i umiejętności studentów oraz zaspokajanie „geologicznego głodu” za pomocą organizowanych spotkań, prelekcji, wyjazdów, czy różnego rodzaju badań.
W swojej wieloletniej działalności (od 1982 roku) koło przechodziło przez różne okresy bardziej lub mniej aktywne, jednak ani razu nie zawiesiło swojej działalności i corocznie organizowało wyjazdy i prelekcje dla zainteresowanych studentów. W ten sposób wykształcił się profil działalności Koła „Silesian”, który opiera się w głównej mierze na:
- wyjazdach terenowych:
Są to wyjazdy organizowane przez cały rok w ciekawe przyrodniczo i geologicznie tereny Polski (i Czech), gdzie nasi studenci mogą sprawdzać się w tym, co jest jednym z najciekawszych aspektów w zawodzie geologa, tj. pracy terenowej. Podczas tego typu wyjazdów studenci nie tylko na własne oczy obserwują różnego rodzaju odsłonięcia, kamieniołomy, ciekawe struktury geologiczne, czy inne pasjonujące zjawiska, ale także samodzielnie je badają, poszukują interesujących okazów mineralogicznych, petrograficznych i skamieniałości. W skrócie można powiedzieć, że w ten sposób weryfikuje się i pogłębia teoretyczną wiedzę nabytą podczas studiów.
- współpracy z zakładami pracy i firmami:
Członkowie koła nie raz, dzięki uprzejmości niektórych kopalni, czy firm, mogli przekonać się na własnej skórze, jak wygląda środowisko pracy, w którym być może kiedyś się znajdą. Dotychczas udało się zorganizować wyjazdy do różnych kopalni głębinowych (np. kopalnie miedzi, soli, węgla kamiennego, cynku i ołowiu), kopalni odkrywkowych i kamieniołomów. Oprócz tego mieliśmy możliwość przyglądać się badaniom sejsmicznym prowadzonym przez Geofizykę Kraków. Dla każdego studenta tego typu wyjazdy naukowe są cennym doświadczeniem przydatnym w przyszłej pracy zawodowej.
- konferencjach i sympozjach naukowych:
Nasi członkowie próbują swoich sił także na konferencjach i sympozjach naukowych, gdzie prezentują stworzone przez siebie referaty, czy postery. Nasi studenci wystąpili między innymi podczas Międzynarodowej Konferencji Geologicznej w Krakowie (2010) i we Lwowie (2012), a przygotowana przez nas ekspozycja muzealna, w Obserwatorium Sejsmicznym w Raciborzu, cieszyła oko zwiedzających wykonanymi przez nas fotografiami, planszami, mapami geologicznymi, okazami skał i minerałów. Mamy też na swoim koncie organizację dwóch konferencji Geo-Flow (2015, 2016), które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród studentów geologii z Polski i Czech.
- działaniach popularyzatorskich:
Poprzez swoją działalność Koło chce popularyzować geologię nie tylko wśród studentów, ale także wśród dzieci i młodzieży. Dlatego oprócz akcji i prelekcji organizowanych na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, bierze udział w organizacji Nocy Naukowców, gdzie w prosty i ciekawy sposób przedstawia zagadnienia związane z geologią. Koło także wielokrotnie pomagało przy organizacji Giełdy Minerałów na ww. Wydziale, która rokrocznie spotyka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających.