A A+ A++

 

     W dniach 25-26 kwietnia 2024 odbyła się wycieczka geologiczna na Dolny Śląsk. Pierwszym punktem naszej wyprawy był kamieniołom bazaltu Leśna w Grabiszycach koło Lubania. Wulkanity neogenu Pogórza Izerskiego tworzą bazaltowe pokrywy lawowe  i pozostałości kominów wulkanicznych. Bazalty, które mogliśmy zobaczyć w kamieniołomie to czarne skały z fenokryształami oliwinów i piroksenów. Kopalnia               w Grabiszycach znana jest z kolekcjonerskich okazów pomarańczowego kalcytu, którego wystąpienia są już obecnie niedostępne, ze względu na postępującą eksploatację.           My mogliśmy poszukiwać mineralizacji jedynie na luźnych blokach bazaltu w obrębie wyrobiska. Znaleźliśmy groniaste skupienia niebieskawego i czarnego ferrosaponitu, kryształki filipsytu i chabazytu. 

     Abu zobaczyć spękania ciosowe w obrębie komina wulkanicznego udaliśmy się na pobliskie wzgórze Ciasnota, gdzie wystąpienie bazaltów nosi nazwę: Stożek Perkuna. 

     W miejscowości Leśna podjechaliśmy do wylotu jednej z wielu sztolni, powstałych pod koniec II wojny światowej. Sztolnie te drążone były przez więźniów filii obozu Gross Rosen w Miłoszewie. Zbudowane są z ortognejsów izerskich, które stanowią główną część masywu łużyckiego i karkonosko-izerskiego. Są to częściowo skały masywne,         a częściowo wykazujące wyraźną foliację, co powoduje oddzielność łupkową. 

     Zmierzając do Lubina, do miejsca naszego noclegu, zatrzymaliśmy się w Lwówku Śląskim, aby wspiąć się na górnokredowe skałki piaskowcowe, tworzące malownicze baszty i ambony skalne. Charakterystyczne warstwowanie frakcjonalne, przekątne              i równoległe pozwala na określenie środowiska sedymentacji tych skał (morskie środowisko przybrzeżne). Dobra pogoda pozwoliła nam na obserwację zaśnieżonych szczytów Karkonoszy, rozpościerających się na południe od naszej Szwajcarii Lwóweckiej. 

     Najważniejszym wydarzeniem kolejnego dnia była wizyta w kopalni Polkowice-Sieroszowice, należącej do KGHM Polska Miedź S.A. Zjechaliśmy szybem na polu Polkowice na głębokość 850 m p.p.t. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu geologów, którzy oprowadzali nas po wyrobiskach mieliśmy możliwość zobaczenia mineralizacji rudnej we wszystkich odmianach litologicznych serii złożowej (tj. piaskowcach białego spągowca, łupku miedzionośnym i dolomitach cechsztynu), uskoków i wypływów wód,     a także zapoznaliśmy się z metodami eksploatacji. Warto było pokonać zabłocone i zalane wyrobiska, a także poczuć w jakich temperaturach pracują górnicy w przodkach

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie