A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 05.03.2018

Konferencja EDUAL już za nami

Druga edycja konferencji Edukacja Dualna – EDUAL „Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0” dobiegła końca. Wydarzenie, które odbyło się 5 marca na Politechnice Śląskiej, zgromadziło w Gliwicach wielu przedstawicieli środowiska akademickiego i otoczenia społeczno-gospodarczego z Polski i zagranicy. Uczestnicy wspólnie dyskutowali o najbardziej optymalnym modelu i formach kształcenia studentów dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku pracy. W konferencji wziął również udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
 
– Jednym z głównych celów edukacji dualnej jest kształcenie absolwenta przygotowanego do wprowadzenia i wykorzystania zaawansowanych technologii. Absolwenta, który rozumie intensywnie rozwijające się środowisko przemysłu przyszłości oraz potrafi dostosować się do wymogów nowej koncepcji systemów wytwórczych. Inżyniera, który kształcił się w przemyśle, rozwiązując rzeczywiste problemy techniczne i wdrażając technologie przyszłości – podkreślał rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podczas uroczystego rozpoczęcia konferencji.
 
Minister nauki i szkolnictwa wyższego zaznaczył natomiast, że ministerstwo i rząd przywiązują obecnie ogromną wagę do kwestii kształcenia dualnego. Jest ono bowiem elementem znacznie szerszego planu, czyli Strategii Zrównoważonego Rozwoju, która jest odpowiedzią na problem pułapki średniego wzrostu. – Próbujemy wyrwać się z tej pułapki przeciętności, a jednym z warunków powodzenia tego przedsięwzięcia jest zmiana charakteru polskiej gospodarki – podkreślał. – Jeżeli mamy zbudować innowacyjny przemysł, to musi on być zdecydowanie bardziej niż do tej pory oparty o współpracę ze środowiskami naukowymi. Przez dwadzieścia kilka lat nasz rozwój gospodarczy opierał się przede wszystkim o patenty kupowane z zagranicy. W niewspółmiernie małym stopniu opieraliśmy ten rozwój o osiągnięcia polskich uczonych.  Teraz staramy się budować takie przęsła, które zbudują ten pomost pomiędzy nauką a gospodarką – dodał Jarosław Gowin.
 
Podczas drugiej edycji konferencji EDUAL dyskusja na temat studiów dualnych była w dużej mierze poświęcona dobrym praktykom realizowanym przez zagraniczne uczelnie. O swoich doświadczeniach opowiedzieli m.in. przedstawiciele szkół wyższych z Francji, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier. U progu uchwalenia ustawy o Polskiej Platformie Przyszłości zostały również poruszone tematy dotyczące centrów kompetencji Przemysłu 4.0 oraz kadr kształconych na potrzeby tych centrów.
 
W ramach wydarzenia odbyła się również prezentacja Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0, jednego z pierwszych tego typu centrów w Polsce, które rozpoczęło oficjalnie działalność. Uczestnicy konferencji mieli również szanse porozmawiać ze studentami kształcącymi się na studiach dualnych oraz z doktorantami wdrożeniowymi, którzy licznie wzięli udział w wydarzeniu.
 
Konferencja Edukacja Dualna – EDUAL była po raz kolejny zorganizowana przez Politechnikę Śląską wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wydarzeniu towarzyszyły XX Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości, które zostały zorganizowane przez Biuro Karier Studenckich oraz Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie