Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 20.08.2013
Sukces drużyny Politechniki Śląskiej w międzynarodowych zawodach samolotów bezzałogowych. Zapraszamy na spotkanie!
Międzynarodowe zawody bezzałogowych samolotów udźwigowych „Air Cargo Challenge 2013” odbyły się w dniach 8-12 sierpnia w bazie wojskowej Ota w Portugalii. Drużyna Politechniki Śląskiej, reprezentowana przez Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers, zajęła 6. miejsce spośród 31 zgłoszonych drużyn z całego świata. Zespół uzyskał także najlepszy wynik wśród trzech startujących drużyn z Polski.
Zapraszamy na spotkanie z drużyną High Flyers, które odbędzie się w środę 21 sierpnia o godz. 10.00 w sali F (II piętro) budynku Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 16 w Gliwicach.
Air Cargo Challenge to odbywające się co dwa lata międzynarodowe zawody samolotów bezzałogowych, skierowane do studentów uczelni technicznych. Celem rywalizacji jest zaprojektowanie i skonstruowanie samolotu, który przy zadanych parametrach technicznych będzie w stanie unieść ładunek o jak największej masie.
Samolot transportowy „HF-2 Heron”, zaprojektowany i wykonany przez studentów z zespołu High Flyers, podczas testów wytrzymałościowych uzyskał najlepszy wynik wśród startujących drużyn, w czym z pewnością pomogło olbrzymie jak na tę klasę płatowca skrzydło o rozpiętości 5 metrów. W locie konkursowym HF-2 podniósł 8 kg dodatkowego obciążenia. W trzeciej próbie, podczas ataku na pierwsze miejsce, samolot oderwał się od pasa startowego z ładunkiem 11 kg, jednakże panujące warunki atmosferyczne nie były wystarczające do wykonania bezpiecznego lotu i pilot podjął decyzję o natychmiastowym lądowaniu. Tym razem atak na pierwsze miejsce nie powiódł się, ale było blisko.
Model z hangaru High Flyers przyciągnął uwagę swoim bardzo dobrym wykonaniem. High Flyers jako jedna z kilku drużyn ukończyła zawody z nierozbitym samolotem.
Model z hangaru High Flyers przyciągnął uwagę swoim bardzo dobrym wykonaniem. High Flyers jako jedna z kilku drużyn ukończyła zawody z nierozbitym samolotem.
Udział w zawodach był jednym z elementów projektu pt. „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu” realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki w ramach programu „Generacja Przyszłości”. Więcej szczegółów będzie dostępna wkrótce na stronie www.uav.polsl.pl
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności