Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 25.09.2013
Podwójne srebro dla High Flyers! Zapraszamy na spotkanie
Skonstruowany przez Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers wielowirnikowiec HF-4X zajął dwa drugie miejsca podczas International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition, które odbyły się w Tuluzie między 17 a 20 września. Debiutująca w zawodach reprezentacja Politechniki Śląskiej pokonała m.in. doświadczone ekipy z europejskich ośrodków badawczo-naukowych, a także z Indii, Iranu i Korei Południowej. Gratulujemy!
Zaprojektowany i wykonany przez startującą po raz pierwszy w International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition ekipę Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers wielowirnikowiec HF-4X startował w dwóch kategoriach konkursowych – indoor autonomy i indoor operation. Wyniki w każdej z kategorii obliczane były na podstawie tego samego przelotu, jednak za każdym razem pod uwagę brano inne czynniki. W indoor autonomy liczyła się przede wszystkim zdolność platformy do samodzielnego kontrolowania elementów lotu i wykonywania poszczególnych etapów misji. W indoor operation oceniano natomiast łatwość obsługi urządzenia. Wśród zadań konkursowych znalazły się m.in. przelot przez okno, tor przeszkód, identyfikacja kodu QR, zrzucanie ładunku na cel statyczny oraz ruchomy, a także lądowanie precyzyjne. Zespół High Flyers jako jedyny wykonał wszystkie elementy misji. O tym, że quadrotor HF-4X zajął na podium drugie miejsce zaważył przede wszystkim rozmiar wielowirnikowca, który – jak się finalnie okazało – miał bardzo istotny wpływ na ostateczną punktację. Koncepcja platformy typu "flapping wings" skonstruowanej przez zwycięska drużynę z Holandii była dużo mniejsza od politechnicznego wielowirnikowca.
Bardzo dobry wynik High Flyers uzyskany podczas International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition to efekt wielomiesięcznych przygotowań, przemyślanej konstrukcji, a także wczesnego przejścia do etapu testów. Udział w zawodach i sięgniecie w nich po najwyższe laury nie byłoby możliwe, gdyby nie zgrany zespół młodych konstruktorów, w składzie: Michał Hecel, Marcin Janik, Jakub Kała, Marcin Kolny, Oliver Kurgan, Kornel Matusiak, Paweł Matyszok, Łukasz Szczurowski, Paulina Wilk i Agnieszka Ziebura.
Spotkanie z zespołem High Flyers odbędzie się w auli F Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Akademickiej 16 (II piętro) w najbliższy czwartek 26 września o godz. 11:00. Serdecznie zapraszamy.
Udział zespołu High Flyers w International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition to jeden z elementów projektu „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu”, realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w ramach programu ministerialnego „Generacja Przyszłości”.
Udział w konkursie możliwy był m.in. dzięki wsparciu firm Altium, Flytronic, Transfer Multisort Elektronik, WZ Narzędzia oraz Modele.sklep.pl, a także pracowników Zakładu Sterowania i Robotyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności