Start - Aktualności

Autor: System Publikacja: 13.01.2014
Politechnika znów na podium!
Czego jak czego, ale braku konsekwencji zarzucić Politechnice Śląskiej nie można! Gliwicka politechnika po raz kolejny zajęła trzecie miejsce w rankingu uczelni kształcących kadrę menedżerską kraju. Spośród wszystkich szkół wyższych w województwie, nasza uczelnia jako jedyna znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia „Rzeczpospolitej” i po raz czwarty z rzędu stanęła na podium.
Jak informuje „Rzeczpospolita” w rywalizacji o miano kuźni prezesów od siedmiu lat konsekwentnie wiodą prym wyższe szkoły techniczne. Podobnie jak w roku ubiegłym, w pierwszej trójce znalazły się: Politechnika Warszawska (8,92%), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (8,11%) i Politechnika Śląska w Gliwicach (6,9%). Dyplomy tych trzech uczelni ma blisko jedna czwarta szefów czołowych firm w Polsce. Spośród wszystkich szkół wyższych Górnego Śląska nasza uczelnia jako jedyna znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia „Rzeczpospolitej”. Uwzględniony w rankingu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zajął 13 lokatę.
Na potrzeby tegorocznego zestawienia analizie poddano kariery zawodowe 493 prezesów przedsiębiorstw znajdujących się na Liście 2000 „Rzeczpospolitej”. Z zestawienia wynika, że niemal połowa badanych (45,9%) na swoje pierwsze studia wybrała uczelnię techniczną. Na drugim miejscu znajdują się uczelnie wyższe szkoły ekonomiczne (23,7%), które w porównaniu z rokiem ubiegłym (19,8%) odnotowały znaczny wzrost udziału w rankingu. I choć grupa absolwentów uczelni ekonomicznych wśród polskich prezesów będzie rosła, jak zauważają specjaliści, to znaczący udział inżynierów powinien się utrzymać. Kandydatów z przygotowaniem technicznym chętnie będą bowiem zatrudniać firmy przemysłowe czy technologiczne, gdzie zdolni inżynierowie z umiejętnościami przywódczymi szybko awansują – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Poza Politechniką Warszawską, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Śląską w pierwszej dziesiątce kuźni prezesów znalazły się: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (6,49%), Uniwersytet Warszawski (4,67%), Politechnika Wrocławska (4,46%), Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (3,65%), Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (3,45%) i Politechnika Poznańska (2,84%). Tę część rankingu zamykają trzy uczelnie, które uzyskały taki samy wynik (2,64%): Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Gdański.
Aktualności
Pokaż wszystkie



Otwarte zasoby edukacyjne
Nie byłoby otwartej edukacji, gdyby nie rozwijająca się technologia. Warto więc zastanowić się, jak wykorzystać nowe narzędzia do usprawniania systemu edukacyjnego, co pośrednio może mieć wpływ na zbliżenia szkoły do rzeczywistości spoza szkolnych murów.

IBUK Libra 2024/2025
Zapraszamy do korzystania z platformy książek elektronicznych IBUK Libra.
Więcej aktualności Mniej aktualności