Error: Your upload path is not valid or does not exist: /var/www/html/wp-portal/wp-content/uploads/sites/40024 Dzisiejsze otwarte seminarium naukowe | Biblioteka Wydziału Organizacji i Zarządzania
A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 15.01.2014

Dzisiejsze otwarte seminarium naukowe

Otwarte seminarium naukowe pt. „Wytwarzanie i charakteryzacja cienkich warstw tlenku cynku dla zastosowań w fotowoltaice i sensoryce” odbędzie się w auli 300 Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 2 w Gliwicach dzisiaj o godz. 14:00. Wykład poprowadzi dr inż. Maciej Krzywiecki z Zakładu Fizyki Stosowanej. Wstęp wolny. Zapraszamy.
 
Tlenek cynku (ZnO) jest szerokoprzerwowym półprzewodnikiem o dużej przezroczystości w zakresie światła widzialnego. Właściwości ZnO w znacznym stopniu umożliwiają jego zastosowanie w urządzeniach elektronicznych i optoelektronicznych takich jak sensory gazowe, przezroczyste elektrody w ogniwach fotowoltaicznych, sensory z powierzchniową falą akustyczną i wiele innych. Jako półprzewodnik typu n, ZnO  zdaje się być doskonałym kandydatem dla zastosowań w konstrukcji ekscytonowych ogniw fotowoltaicznych. Jednakże, aby móc w pełni wykorzystać wskazany powyżej potencjał ZnO, niezbędna jest jego dokładna charakteryzacja, przy użyciu wielu wzajemnie uzupełniających się metod.
 
W wystąpieniu dr inż. Maciej Krzywiecki z Zakładu Fizyki Stosowanej z Instytutu Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej przedstawi m.in. wyniki wstępnych badań nad cienkimi warstwami ZnO wytworzonymi metodą zol-żel i spin-coat. W swoich doświadczeniach użył różnych roztworów ZnO, badając wpływ wysokotemperaturowego wygrzewania na właściwości strukturalne i chemiczne uzyskanych warstw. Morfologia i topografia były badane metodami mikroskopii skaningowych (AFM i SEM). Z kolei chemiczną kompozycję powierzchni badano spektroskopią EDX i XPS. W celu sprawdzenia struktury wewnętrznej otrzymanych warstw użyto metod XRD oraz spektroskopii Ramana. Całość została uzupełniona pomiarami elipsometrycznymi.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie

Brak wpisów

2 z 2

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie